Londýn - Nákup vojenského vybavení pro britské a americké vojáky v Iráku dopomohl firmě BAE Systems k zisku před zdaněním 657 milionů liber, což je v přepočtu asi 27,5 miliardy korun.
Největší britská armádní společnost tak vykázala dvakrát lepší výsledek než loni.
BAE uvádí, že "vysoké tempo" vojenských operací USA a Velké Británie stojí za nárůstem poptávky po pozemních systémech podpory ozbrojených složek.
Jinými slovy, že díky válce v Iráku firma zažívá nebývalý rozkvět. BAE, která čelí vyšetřováním kvůli korupci, zároveň zvýšila své tržby o deset procent.
Přitom samotný byznys vybavení pro pozemní jednotky, do kterého se počítá vše od tanků po munici, vzrostl o 43 procenta.
|
Úplatky ve velkém
Společnost BAE je dvacetiprocentním vlastníkem firmy Saab, která stojí za pronájmem letadel Gripen české armádě. I v tomto případě existují indicie, které naznačují, že zbrojní firmy nezískaly zakázku zcela poctivě.
BAE je v současnosti obviněna z uplácení při zbrojních zakázkách v Saudské Arábii. Firma ale vše popírá.
Zatímco vyšetřování ve Velké Británii bylo zastaveno s odůvodněním, že případ by mohl ohrozit národní bezpečnost, americké úřady se jím stále zabývají a chystají vlastní žalobu.
Britští zbrojaři se totiž na území USA velmi rozmáhají. Minulý měsíc za 2,2 miliardy dolarů koupili americkou firmu Amor Holdings.
Ta patří k předním výrobcům obrněných aut, kterých plánuje Pentagon nakoupit tisíce kvůli operacím v Iráku.