Soul - Ikona Samsungu Lee Kun-hee, bývalý generální ředitel jihokorejského průmyslového konglomerátu, nepůjde do vězení.
Soud v Soulu jej zprostil obvinění ze zneužití důvěry a nezákonného vydávaní směnitelných dluhopisů, za což mu žaloba navrhovala až sedmiletý trest.
Místo toho dostal tříletou podmínku a pokutu 110 miliard wonů (až 1,6 miliardy korun) za daňové úniky.
Účet na úplatky
Na podivné machinace upozornil už minulý rok bývalý vysoký manažer společnosti Kim Yong-chul. Vypověděl, že firma založila speciální účet na úplatky. Uložila na něj hned 200 milionů jihokorejských wonů (139 milionů eur), které měly směřovat na uplácení vládních činitelů, soudců a vyšetřovatelů.
"Jsem zodpovědný za vše. K ostatním obviněným buďte shovívaví," žádal Lee před soudem.
Soudní přelíčení probíhá také s dalšími devíti manažery společnosti, kteří věděli o existenci tajných fondů k uplácení vlivných veřejných činitelů.
"Omlouvám se veřejnosti i zaměstanancům Samsungu," zakončil Lee své vystoupení v soudní síni.
Jihokorejci byli po celou dobu na jeho straně. Když v dubnu ohlásil rezignaci, vyšly tisíce lidí do ulic. Místní si už zvykli, že jejich top byznysmeni jsou pravidelnými "návštěvníky" soudních síní. Na pokles životní úrovně si však zvykat nechtějí.
A podle toho se odvíjel i verdikt. Byť dostal Lee drastickou pokutu, soudci jej do vězení neposlali. Jihokorejští soudci jsou obecně vůči šéfům velkých firem shovívaví, protože se bojí, že by pád ekonomických es narušil domácí ekonomiku.
Konglomerát Samsung založil otec Lee Kun-hea. Kromě elektroniky se zabývá také pojišťovnictvím, lodní dopravou a podniká ve stavebnictví. Vývoz dvanácti firem, které Samsung zaštiťuje, představuje pětinu celkového jihokorejského exportu.
V souvislostech: