Expert Saxo Bank sází 25 % na další finanční katastrofu

Roman Chlupatý, investicniweb.cz
29. 6. 2010 8:42
Rozhovor s Senior Market Consultantem Saxo Banky Nickem Beecroftem
Padá to, padá.
Padá to, padá. | Foto: Reuters

Praha - Diskutovaný default Řecka; vznikající bublina na trhu s bydlením; možné nepokoje kvůli úsporným opatřením. Je toho více než dost, co by mohlo způsobit opakování hororových dní, které svět zažil po kolapsu banky Lehman Brothers. Což pro profesionální investory se smyslem pro dobrodružství znamená spoustu zajímavých příležitostí. Těm ostatním Senior Market Consultant SAXO Banky Nick Beecroft v exkluzivním rozhovoru otištěném specializovaným portálem Investičníweb.cz doporučuje americké dluhopisy a zlato. Jak doplňuje, i on tato aktiva nyní skupuje.

IW: Vypadá to, že některé centrální banky - a zejména pak americká a evropská - budou i nadále držet uvolněnou monetární politiku. Do jaké míry z toho budou profitovat akcie?

Myslím si, že je, bohužel, opravdu možné, že i nadále bude pokračovat pravidelné střídání období, kdy levné peníze vedou k přehnanému růstu cen aktiv v některých oblastech, a období, kdy tyto bubliny vedou ke krizi.

Jde o bludný kruh, ze kterého svět, jak se zdá, není schopen najít cestu ven. I nyní to proto vypadá tak, že monetární politika zůstane uvolněná a v důsledku toho tu budeme mít spoustu peněz pronásledující pár zajímavých trhů. A já si skutečně umím představit, že z této situace budou některé akciové trhy profitovat.

IW: Znamená to, že pokud nedojde k prasknutí nějaké významné bubliny, o jejímž formování jste se zmínil, neměly by být hlavní trhy pod tlakem? A nebo je tu něco, co by je mohlo pohřbít?

Určitě nelze vyloučit zhoršení probíhající dluhové krize. Představte si, že škrty v rozpočtech budou pro lidi nestravitelné, a že proto začnou revoltovat; představte si masivní protesty a stávky v jednom z velkých jihoevropských států, které povedou k tomu, že se vlády rozhodnou úsporná opatření prostě smést ze stolu.

To by následně znamenalo spekulace o možném rozpadu eurozóny, velkou nervozitu a obecněji pak situaci, která by připomínala dobu po kolapsu Lehman Brothers: objevily by se obavy o zdraví bank, z trhu by zmizela likvidita a burzy by v důsledku toho jistě padaly. Možná ne až na úrovně z března roku 2009, ale řekněme na úrovně odpovídající 800 až 850 bodů v rámci indexu S&P 500.

IW: Jak pravděpodobné podle vás je, že se tento katastrofický scénář skutečně naplní?

Podle mě je tu jen pětadvacetiprocentní šance, že se bude opakovat apokalypsa podobná té po pádu Lehman Brothers. Myslím si totiž, že vlády nejvýznamnějších evropských států dobře chápou, že je třeba, aby jednaly a zabránily tak tomu, aby se něco podobného stalo.

IW: Vraťme se na zbývajících 75 procent, tedy variantu, že na žádné velké drama už nedojde. Které země a sektory z uvolněné měnové politiky budou profitovat - na co byste vsadil?

Myslím si, že se na Západě v sektoru bydlení objevuje další bublina. Z čehož profitují velké stavební firmy. A slušná čísla hlásí i celý sektor komerčního bydlení. No a já si myslím, že jde o sektor, kterému by se mohlo nadále dařit. Stejně tak si dovedu představit, že se bude dařit také bankovním titulům, i když to možná zní trochu kontraintuitivně.

Ale berte to tak, že krátkodobé úroky zůstanou nízké, a že tak banky mohou vydělávat třeba na rozdílu mezi krátkodobým úročením a výnosy, které nabízejí dluhopisy, jejichž úročení je odvozené od dlouhodobých sazeb. A právě na těchto trendech může vydělat i individuální investor. Ale pozor! Podobné sázky jsou pro dobrodruha a profesionála, který má kontakt s trhem a je tak schopen vycítit, že se blíží nějaké problémy, a který ví, co v takovém případě dělat.

IW: Zmínil jste vznikající bublinu na trhu s bydlením na Západě. Co si myslíte o Asii a zejména pak o Číně, kde ceny nemovitostí také velmi rychle rostou - jde o globální hrozbu?

Víte, já skutečně nevidím důvod, proč se něčeho podobného obávat. Čínská vláda totiž sedí na 2,5 bilionech dolarů devizových rezerv. No to si dejme do souvislosti s tím, že by skutečně hrozil kolaps na trhu s bydlením a banky by v důsledku toho mohly mít také problémy. To, co bude následovat, bude jistě hodně odlišné od toho, co by se dělo na Západě. Vláda prostě ty banky zachrání - na to mají těch 2,5 bilionu dolarů.

Takže si jen těžko umím představit, že by v Číně došlo k nějakému skutečně významnému kolapsu ať už na trhu s bydlením, a nebo v bankovním sektoru. Prostě proto, že by stát zasáhnul. A hospodářské úspěchy, které si v posledních patnácti, dvaceti letech připisuje, mu to umožní.

IW: Ale zpátky k myšlence, kterou jste vyslovil v předchozí odpovědi: bydlení a banky jsou nyní pro profesionály, kteří trhem žijí. Co byste poradil těm ostatním - akcie, měny, dluhopisy?

Myslím si, že pro tyto investory jsou nejlepší americké dluhopisy. Ty nyní nabízejí výnos na úrovni zhruba 3,25 procenta. Očekávám přitom, že s tím, jak v průběhu roku na scénu nastoupí deflace, se výnosnost sníží na úroveň 2,75 na konci roku. A to znamená, že se cena dluhopisů zvýší. Což bude platit v případě, že nedojde k nějaké velké krizi, o které jsme mluvili.

Pokud by pak došlo na krizi srovnatelnou s tím, co následovalo po pádu Lehmanů, tak by majitelé těchto dluhopisů skutečně zvítězili; výnosy by totiž možná propadly až na úrovně kolem 0,85, kde byly právě po pádu Lehmanů. Takže, buď vyděláte, protože se objeví deflace a výnosy půjdou dolů pomalu, a nebo vyděláte, protože budou americké dluhopisy v důsledku krize padat rychle. Navíc, jako evropský investor vyděláte i na tom, že dolar - alespoň podle mě - bude posilovat a to dalšího zhruba půl roku až rok.

Do čeho Nick Beecroft osobně investuje a jak velké šance vidí na bankrot Řecka? čtěte ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy