Evropská ekonomika se vzpamatovává. Inflace zrychlila

Ekonomika Ekonomika
16. 4. 2010 14:14
V Unii jsou vedle sebe dva extrémy - silná deflace a přílišná inflace. Celek EU je naštěstí někde uprostřed
V zemích eurozóny nejvíc zdražovala doprava. Ilustrační foto.
V zemích eurozóny nejvíc zdražovala doprava. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - Další důkaz přibyl do sbírky o oživování evropské ekonomiky. Růst inflace v Evropské unii zrychlil od letošního února do března na 1,9 procenta, tedy o 0,4 procentního bodu. Také v eurozóně rostly spotřebitelské ceny rychleji - inflace dosáhla 1,4 procenta po únorových 0,9 procenta. Údaje zveřejnil statistický úřad Eurostat.

Ještě před rokem se přitom míra inflace pohybovala v sedmadvacítce na 1,3 procenta, v zemích platících eurem pak na 0,6 procenta. Zrychlující růst cen je podle expertů známkou oživování ekonomiky.

"Růst březnové inflace na 1,4 procenta nijak nezmírňuje naše přesvědčení, že Evropská centrální banka udrží hlavní úrokovou sazbu na jednom procentu po celý zbytek letošního roku," komentoval pro agenturu Reuters výsledky Howard Archer ze společnosti Global Insight.

Evropské státy se ale ve svých výsledcích výrazně liší. Zatímco Lotyšsko stále trpí čtyřprocentní deflací a Irsko deflací 2,4 procenta, v Maďarsku se spotřebitelské ceny zvýšily meziročně o 5,7 procenta, v Rumunsku o 4,2 procenta a v Řecku o 3,9 procenta. Ani tak vysoké hodnoty inflace však nejsou v pořádku.

"Správná" inflace je 1,5 procenta

"Míra spotřebitelské inflace v eurozóně by se v nejbližší době měla pohybovat kolem 1,5 procenta a výhledově by měla zůstat pod inflačním cílem Evropské centrální banky anebo v jeho blízkosti po celý rok 2010 a velmi pravděpodobně i v roce 2011," dodal Archer.

Hlavní podíl na nárůstu cen v eurozóně měla podle Eurostatu doprava, alkohol a tabákové výrobky, nepotravinářské zboží, služby a vzdělání. Naopak klesaly ceny potravin, komunikace a oděvů

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy