EU i eurozóna hlásí rekordní nezaměstnanost, až 10%

Ekonomika Ekonomika
31. 3. 2010 11:09
V zemích EU je bez práce 9,6 procent lidí, v eurozóně 10 procent.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Brusel - Nezaměstnanost dosáhla v únoru rekordní výše jak v Evropské unii, tak ve státech platících eurem. Růst nezaměstnanosti se nevyhnul ani České republice.

V celé EU činil poměr nezaměstnaných 9,6 procenta, v eurozóně vystoupala nezaměstnanost na 10 procent. Informoval o tom evropský statistický úřad Eurostat.

V obou případech jde o nárůst o 0,1 procentního bodu.

Podle záznamů Eurostatu jde v případě eurozóny o nejvyšší čísla zaznamenaná od srpna 1998 a u EU od ledna 2000, tedy od doby, co se informace o nezaměstnanosti vedou souhrnně.

Bez práce bylo letos v únoru v 27členné EU přibližně 23 milionů obyvatel, z toho téměř 16 milionů v eurozóně.

Proti lednu přibylo v únoru dalších 131 000 nezaměstnaných, z toho 61 000 v eurozóně. Meziročně nárůst představuje v celé EU více než tři miliony lidí, z toho 1,8 milionu v eurozóně.

V únoru loňského roku nezaměstnanost v EU činila 8,3 procenta, v eurozóně to bylo 8,8 procenta.

Nejnižší míru nezaměstnanosti vykázaly z členských zemí Nizozemí (4 procenta) a Rakousko (5 procent). S nejvyšší nezaměstnaností se naopak potýká Lotyšsko (21,7 procenta) a Španělsko (19 procent).

Nezaměstnanost v České republice se oproti lednu navýšila o 0,2 procentního bodu ze 7,7 na 7,9 procenta. K nárůstu nezaměstnanosti dochází průběžně od listopadu 2009. Tehdy Eurostat zaznamenal v České republice nezaměstnanost 7,7 procent.   

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy