Eurozóna se vrací k růstu. Pomůže to české ekonomice?

Tereza Holanová Tereza Holanová
14. 8. 2013 15:10
Evropská unie i země eurozóny oproti prvnímu čtvrtletí rostly o 0,3 procenta.
Foto: Reuters

Lucemburk - Také ekonomika Evropské unie hlásí obrat k lepšímu. Za duben až červen rostl hrubý domácí produkt (HDP) sedmadvaceti členských zemí - ještě bez chorvatského nováčka - o 0,3 procenta ve srovnání s prvním čtvrtletím. Stejný výsledek hlásí také eurozóna.

Meziroční výsledek je zatím kvůli špatnému vývoji na konci loňského roku a v prvním kvartálu horší. Podle Eurostatu klesl HDP celé sedmadvacítky o 0,2 procenta, v zemích měnové unie pak o 0,7 procenta.

"Toto čtvrtletí se dařilo velkým evropským ekonomikám, Německu, Francii i Velké Británii, a to je hlavní příčinou ekonomického růstu celé Evropské unie," shrnuje Michal Kozub z Home Credit.

Propad umožnil růst

V Evropské unii se s poklesem ve druhém čtvrtletí potýkaly pouze zadlužené země jižní Evropy. HDP Kypru meziročně kleslo o 5,2 procenta, v Řecku o 4,6 procenta, v Portugalsku a Itálii o dvě procenta. V červených číslech zůstalo meziročně i Česko, jehož ekonomika podle prvních odhadů Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla oproti stejnému období loňského roku o 1,2 procenta.

Naopak z pohledu mezičtvrtletního patří česká ekonomika k těm, které si nejvíce polepšily - ČSÚ hlásí růst o 0,7 procenta. Více rostlo podle Eurostatu pouze Portugalsko (o 1,1 procenta), stejným tempem pak Německo a Finsko.

Kozub ale připomíná i "odvrácenou stranu" těchto čísel - největší růst teď vykazují země, které se v předešlých čtvrtletích dostaly do větších problémů, příkladem může být i Lotyšsko, které ekonomové během jeho kolapsu v roce 2009 označovali za evropskou Argentinu a teď meziročně rostlo o 4,2 procenta.

"Pokud bych tedy srovnával například se Slovenskem, tak Česko sice dosáhlo výrazně na lepší mezikvartálně výsledek, ale Slovensko se v minulosti nedostalo do takové krize. Naopak, stabilně rostlo v řádech desetin procenta," uvádí.

Klíčový je vývoz do ciziny

Podle spolkového statistického úřadu se v Německu během uplynulých měsíců zvýšila spotřeba domácností i vlády. "Nálada na tamním trhu roste a Česko z toho samozřejmě bude těžit, protože je na Německo silně vázané," dodává Kozub. Právě na růst západního souseda Česko úpěnlivě čeká. Dokud se totiž neoživí poptávka tamních firem po českém zboží, zůstane domácí ekonomika v problémech, věří tuzemští analytici.

"Českému průmyslu dominuje automobilový segment, který téměř veškerou produkci směřuje na export. To je základ celého úspěchu i pádu," vysvětluje Kozub, proč je zahraniční poptávka důležitá. Nejde podle něj ale jen o automobilky. "V Česku je velká řada menších firem, které vyvážejí a také žijí ze zakázek v EU i mimo ni," dodává.

S oživením exportu má tedy podle odborníků začít český návrat k růstu. Poté, co se zvýší vývoz, začnou společnosti více vyrábět či investovat, což povede k vyšší zaměstnanosti. Jistota pracovního místa nebo nárůst mezd zbaví domácnosti nejistoty, takže budou více utrácet.

"Ekonomika je organismus, a pokud nepřijde růst, je to, jako bychom doma leželi s chřipkou. Máme teplotu, rýmu, kašel a celkově je nám mizerně," komentuje analytik GE Money Bank Petr Gapko.

Bude už tedy lépe?

Že by byl pozvolný růst jen provizorní, se zatím tuzemští analytici nebojí. Naopak jsou přesvědčeni, že teď bude ještě trvalejší a zdravější než před krizí. "Už jen proto, že celá řada subjektů se zbavila iluzí o prosperitě na dluh a trh je poučenější," předpokládá Pavel Kaczor, který vyučuje na Vysoké škole ekonomické v Praze.

"Naše předpovědi ukazují, že v následujících letech by měla stát Evropa mnohem pevněji na svých nohou - pokud se tedy zvládne vyhnout novým politickým krizím a škodlivým turbulencím na trhu," uvedl pro Der Spiegel eurokomisař pro ekonomické a měnové záležitosti Olli Rehn.

Zároveň však zůstává střízlivý - na to aby byl se sebou starý kontinent spokojen, je ještě brzy. "Doufám, že se neobjeví žádná předčasná oslavná prohlášení, o tom, jak je krize za námi," říká.

Zahraniční ekonomové jsou zatím skeptičtější. "Vzhledem k tomu, že nezaměstnanost stále dosahuje rekordních hodnot a vlády budou pokračovat v boji s dluhy, předpokládám, že očekávat podobný výsledky i v dalších čtvrtletích je velmi optimistické," říká ekonom společnosti IHS Global Insight Diego Iscaro pro Financial Times.

Podobný názor zastává i Kozub. "Za jednou pozitivní hodnotou bych nechtěl hledat celý trend, protože EU jako celek má ještě velký kus cesty před sebou k obnovení růstu," myslí si analytik.

Připravujeme podrobnosti.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy