EU chce změnit obchod s emisemi, napříště nic zdarma

dkl, Reuters
5. 6. 2007 13:45
Sto procent povolenek by šlo do aukce

Brusel - Evropská komise zvažuje, že by provedla zásadní změnu v tom, jak funguje obchod s povolenkami na vypouštění emisí.

Dnes dostávají firmy od státu povolenky zdarma a následně je buď využijí, nebo prodají jiným podnikům. Komise ale připravuje jinou variantu.

"Evropská komise je připravena jednat o tom, že sto procent povolenek by šlo do aukce a firmy je musely kompletně nakupovat," řekla dnes podle agentury Reuters tisková mluvčí komise Barbara Helfferichová.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Evropský systém vpřed

Po změně systému rozdělování povolenek na emise volají podle Reuters i jednotlivé státy Evropské unie.

Chtějí, aby nový systém donutil průmyslové firmy platit víc a Brusel, aby měl větší pravomoci v této otázce.

Foto: Aktuálně.cz

"Systém rozdělování v rámci EU je výhodnější než národní rozdělovací systém," uvedla nizozemská ministryně životního prostředí Jacqueline Cramerová. Evropskému systému dávají podle ní přednost i nadnárodní firmy.

"Slyšela jsem více kolegů, kteří mluvili o evropském systému," dodala. Více centralizovaný a transparentní byl měl být systém i podle náměstka ministra životního prostředí České republiky Jana Dusíka.

Proti oteplování

Program obchodu s emisními povolenkami je součástí boje EU proti zhoršujícímu se životnímu prostředí a má pomoci regionu splnit závazky, které mu plynou z kjótského protokolu.

Ovšem to, že jsou povolenky nejdříve rozdány zdrarma, umožnilo některým společnostem realizovat obrovský zisk z jejich prodeje.

Vlády jednotlivých zemí stanoví firmám strop pro emise oxidu uhličitého, který podle současných teorií může za globální oteplování. Tyto firmy pak mohou v závislosti na tom, kolik exhalací vypustí, další povolenky koupit, či nadměrné prodat.

Komise nyní přezkoumává současný program emisních povolenek a jeho změny má představit do konce letošního roku. Mezi změnami by mělo být i doporučení zahrnout do programu více sektorů a plynů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy