Civilní letadla v USA mají antiraketovou obranu

hsch
18. 7. 2008 15:10
American Airlines začala testovat antiraketovou obranu.
Foto: Reuters

Praha/Boston - Letecká společnost American Airlines začala přesně před týdnem testovat antiraketovou obranu na civilních letadlech. Informovala o tom americká média.

Náklady na obranný systém dosahují jednoho milionu dolarů na letadlo. Výrobcem je britská společnost BAE Systems.

Antiraketová obrana je v první fázi nainstalována jen na několik málo Boeingů. Ti létají pouze na domácích linkách mezi New Yorkem a Los Angeles. Postupně se však mají přidat i letadla na dalších linkách.

Nápis upozorní

Každý cestující, který na palubu nastupuje, se o testovacím letu dozví. Stroje jsou navíc viditelně označeny červeným nápisem BAE Systems po celém trupu letadla.

Laserový systém je nainstalován na Boeingy v rámci projektu boje proti terorismu, který připravilo Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost.

Podle amerických médií je ve světě 27 rozdílných teroristických organizací, které disponují lehkými přenosnými raketami. Ty přitom lze poměrně jednoduše koupit na černém trhu.

Američané se začali zabývat myšlenkou, že nainstalují protiraketové systémy i na civilní letadla poté, co teroristé vystřelili rakety i na několik nevojenských strojů. Vyjma několika nákladních letadel šlo například o dopravní letadlo izraelské společnosti Arkia Airlines, které mělo na palubě 261 lidí.

Čtěte také: Letadla s cestujícími budou umět ošálit rakety

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy