Číňané odhalili už pět falešných obchodů Apple Store

Ekonomika Ekonomika, Karel Toman
25. 7. 2011 9:55
Tamní úřady spustily vyšetřování poté, co tři obchody objevila americká bloggerka
Foto: Reuters

Kchun-ming - Čínské úřady objevily ve městě Kchun-ming na jihozápadě Číny pět falešných obchodů Apple Store. Dva z nich po dobu vyšetřování nařídily zavřít. Informovaly o tom internetové stránky tamní provincie.

Zbylé tři obchody, které nesly znaky a loga firmy Apple, zůstaly v provozu. Podle místních novin totiž neprodávaly žádné padělané zboží. 

Vyšetřování následovalo poté, co na tři obchody vydávající se za seriózní členy řetězce Apple Stores narazila ve městě sedmadvacetiletá Američanka, která v Kchun-mingu v provincii Jün-nan žije. Vyfotila je a snímky pověsila na svůj blog BirdAbroad.

Místo jména jen "staff"

Obchod zdobí reklamy na iPad 2, iPhone 4 a další produkty Apple, zaměstnanci obsluhují v typických modrých tričkách se jmenovkami na krku, do prvního poschodí vede typické točité schodiště.

Stejně jako u řady čínských padělků ale druhý pohled odhalí řadu nesrovnalostí.

"Schody byly nekvalitně vyrobené, zdi nebyly pořádně vymalované. Na jmenovkách bylo místo jména prodavače uvedeno jen 'staff' (zaměstnanec). Apple navíc své obchody označuje pouze logem a ne nápisem Apple Store jako v tomto případě," popsala bloggerka.

Oficiální stránka Apple přitom uvádí v Číně jen čtyři oficiální prodejny - dvě v Pekingu a dvě v Šanghaji. Žádné obchody v Kchun-mingu ve výčtu nejsou.

Vyšetřování začalo po zveřejnění blogu

Poté, co byl blog minulou středu zveřejněn, zahájil tamní úřad pro obchod a průmysl inspekci více než tří stovek obchodů s elektronikou a odhalil pět falešných Apple Storů, stojí na webových stránkách tamní vlády.

Nárůst počtu falešných obchodů odráží podle agentury AP pomalý pokrok čínské vlády v potírání rozsáhlé kultury pirátství a výroby nepravého zboží, což je velkým trnem v oku mnohým obchodním partnerům Číny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy