Chrám dortů padl, Maďarům zkrachovala 220letá cukrárna

Tomáš Fránek
7. 4. 2009 15:35
Recese zasáhla zemi nejhůře za dvacet let
Interiér cukrárny a kavárny Caflisch v Budapešti.
Interiér cukrárny a kavárny Caflisch v Budapešti. | Foto: Flickr

Pécs - Nejstarší maďarská cukrárna Caflisch, která byla ve městě Pécs otevřena nepřetržitě od roku 1789 a nezničil ji ani komunistický režim, musela kvůli hospodářské krizi zavřít.

A je to velmi pádný důkaz o tom, v jaké situaci je dnes Maďarsko. Tamní statistický úřad zveřejnil v útervýsledky o únorové maďarské průmyslové výrobě.

Meziroční pád o 30 procent je nejhorší od počátku 90. let, kdy padl komunismus a potvrzuje nejtvrdší hospodářskou recesi Maďarska za posledních 20 let.

Cukrárna Caflisch nazývaná chrám dortů se nedokázala podle portálu bama.hu, vyrovnat s rostoucími nájmy a menšícími se útratami zákazníků.

Cukrárnu otevřel švýcarský cukrář Christoph Caflisch, který se podle internetových stránek města Pécs dostal do Maďarska ve 26 letech. Po jeho smrti vedla proslavenou cukrárnu padesát let jeho manželka.

V době komunismu, kdy chtěl komunistický režim kavárenskou kulturu vymazat, se cukrárna jmenovala Éva. "Je to oblíbené místo pro turisty přijíždějící do Pécce," píše se stále na stránkách města.

Fakta:

  • Maďarská vláda v letošním roce počítá s poklesem domácí ekonomiky o 3,5 procenta, nedávno ale připustila, že by mohl činit až pět či šest procent.
  • Na podzim 2008 dostala Budapešť od mezinárodních finančních institucí 20 miliard eur (540 miliard korun) a zavázala se, že zredukuje svoje výdaje.
  • Ty budou letos zřejmě omezeny o 350 miliard forintů (29,4 miliardy korun) a příští rok o 900 miliard forintů.

Agentura DPA uvedla, že cukrárna zavřela své brány rok předtím, než se Pécs stane evropským městem kultury. Server bama.hu v této souvislosti napsal také o selhání komunální politiky. Konci malého podniku podle něj napomohli i tamní radní, když schválili výstavbu nákupního centra ve středu města.

V Pécsi se nyní rozhoduje o osudu i další významné firmy, jejíž kořeny sahají do 19. století. Světoznámá keramička Zsolnay, která je zmiňována ve všech průvodcích o zemi, totiž čeká na nového vlastníka.

Toho potřebuje, aby získala nový kapitál a mohla dát fungovat.

Do země míří také méně turistů, turistický ruch je přitom jedním z důležitých odvětví ekonomiky. V prvním svou měsících letošního roku klesl počet turistů v Maďarsku o 14 procent a hoteliéři potvrzují, že propad pokračuje.

Neláká Budapešť ani proslavené termální lázně.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy