Drsné časy v Maďarsku: Důchodci přijdou o část penzí

Martin Novák Martin Novák
3. 4. 2009 20:04
Nový premiér chystá bolestivou léčbu nemocné ekonomiky
Maďarskou krizi doprovázejí časté protivládní demonstrace.
Maďarskou krizi doprovázejí časté protivládní demonstrace. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarská hospodářská krize nabývá hrozivých rozměrů. Volný pád má zastavit nový premiér Gordon Bajnai, který se ujme funkce 14.dubna po odstupujícím Ferenci Gyurcsányovi.

Opatření budou tvrdá a bolestivá. Nová vláda omezí veřejné výdaje a zmrazí na dva roky růst mezd státních zaměstnanců.

Ruší se třinácté platy a podle agentury Reuters také třinácté penze pro důchodce. Celkem chce nový kabinet úspornými opatřeními ušetřit 120 miliard forintů (více než 10,7 miliard korun).

Dosavadní ministr financí přitom dnes oznámil, že propad maďarské ekonomiky bude ještě horší, než se donedávna předpokládalo. Očekává pokles ve výši pěti až šesti procent, což je zhruba na úrovni Ukrajiny.

Nový maďarský premiér Gordon Bajnai si asi nemůže dělat iluze o tom, že bude příliš oblíbený...
Nový maďarský premiér Gordon Bajnai si asi nemůže dělat iluze o tom, že bude příliš oblíbený... | Foto: Reuters

Slabou útěchou může pro Maďary být fakt, že ještě horší pokles - přibližně o deset procent - očekává Lotyšsko.

V Lotyšsku již platy státních zaměstnanců zmrazili, na Ukrajině si premiérka i ministři sami sobě odhlasovali snížení mezd.

Budapešť se v říjnu dohodla s Mezinárodním měnovým fondem na půjčce 25 miliard dolarů. Mimořádně nepopulární premiér Gyurcsány před dvěma týdny oznámil, že odstupuje, vládu však znovu sestaví socialisté.

 

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy