Brusel žádá 'zelená' auta, propukne boj

Dušan Klimeš
7. 2. 2007 12:02
Brusel - V boj o národní zájmy mezi členy EU se zvrhl plán Evropské komise na snížení emisí u automobilů. Uvnitř: ANKETA

Komise dnes předložila definitivní verzi nařízení, kterým chce bojovat proti emisím CO2. Evropské automobilky budou muset do roku 2012 vyrábět auta, která produkují maximálně 130 gramů CO2 na kilometr.

Nařízení se ale má týkat všech aut, která budou na evropském trhu prodávána. Automobilky se tak své povinnosti nevyhnout tím, že by auta vozily z Asie či Ameriky.

Jenže kvůli celé koncepci se strhla slovní bitva mezi jižními státy EU a Německem. Výrobci z Francie a Itálie nebudou mít se splněním limitu příliš práce. Už nyní motory Citroenu či Renaultu produkují mezi 140 a 150 gramy.

Infobox

KDO KOLIK VYPOUŠTÍ (emise CO2 v g/km):

Fiat

140 Citroen 145 Lancia 148 Renault 149 Škoda 153 Volkswagen 161 Audi 179 Mercedes 184 BMW 192 Porsche 297

 

Německé zájmy

Naopak "koráby silnic" v podobě aut BMW, Audi nebo Mercedes budou mít s limity obrovské potíže. A všichni tito výrobci jsou z Německa.

Není tedy divu, že Německo, současný předsednický stát Evropské unie, je nejhlasitějším kritikem plánu. Ústy svého komisaře Güntera Verheugena vzkázalo, že návrh je výhodný jen pro některé státy. Německu prý přinese jen ekonomický útlum a propouštění.

Spokojenost naopak panuje ve Francii a Itálii. Tamní producenti jsou tradičně zaměřeni na menší, kompaktnější a úspornější vozy, u nichž je snížení emisí navíc mnohem jednodušší než u německých velikánů.

V Česku jako v Evropě

Ztráta konkurenceschopnosti evropských výrobců aut je vůbec nejčastějším argumentem průmyslníků.

Obdobný "souboj" se odehrává i na území Česka. Dvě největší automobilky, tedy Škoda Auto a TPCA, stojí na opačných pólech.

Mladoboleslavské škodovky budou muset projít ekologickou generálkou, která je prodraží o desítky tisíc korun. 

"Některé z modelů mohou skutečně zdražit o čtyřicet až sedmdesát tisíc korun," varuje mluvčí automobilky Evžen Krauskopf.

Automobily Škoda by mohly kvůli nové legislativě podražit o desítky tisíc korun
Automobily Škoda by mohly kvůli nové legislativě podražit o desítky tisíc korun | Foto: Aktuálně.cz

Martin Jahn, člen představenstva Škoda Auto, dokonce hrozí tím, že by automobilka mohla Česko opustit a výrobu přesunout na východ, aby kompenzovala vyšší náklady. Píší to Hospodářské noviny.

Šéf dozorčí rady Vratislav Kulhánek rozhodnutí komise také zpochybňuje:

"Zdá se jakoby Evropská komise, tedy spíše jeden komisař, zkoušela zcela zničit celý evropský automobilový průmysl," řekl pro Českou televizi.

Naopak kolínská TPCA už má vystaráno.

"Naše modely Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroen C1, které v Česku vyrábíme, mají emise pod 110 gramů na kilometr, a proto plnění přísnějších limitů pro nás není žádný problém," uvádí tiskový mluvčí Matěj Matolín.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy