Londýn - Předseda britské banky Barclays Marcus Agius odstoupil z funkce. Přijal tak zodpovědnost za skandál kolem manipulací s mezibankovními úrokovými sazbami LIBOR, kvůli kterému dostala banka obří pokutu.
Agius je prvním významným vedoucím pracovníkem, který v důsledku skandálu rezignoval na funkci. K odchodu je podle agentury Reuters tlačen rovněž generální ředitel banky Bob Diamond.
"Bob Diamond musí přijmout zodpovědnost," uvedl britský zákonodárce John Mann. "Musí rezignovat. Pro lidi, jako je on, není žádné místo, pokud má být v této zemi obnovena důvěra v bankovní sektor a pokud má britské bankovnictví napravit svou poškozenou pověst ve světě," dodal.
Mann je členem parlamentní komise, před kterou tento týden kvůli skandálu předstoupí Agius i Diamond.
"Je mi skutečně líto, že naši zákazníci, klienti, zaměstnanci a akcionáři byli zklamáni," uvedl Agius. Dodal, že banka se rozhodla provést kontrolu všech svých obchodních praktik a vytvořit závazná pravidla chování pro všechny své zaměstnance.
Rekordní pokuty
Banka Barclays musí zaplatit americkým a britským úřadům nejméně 450 milionů dolarů (přes devět miliard Kč) jako urovnání obvinění, že se snažila manipulovat s mezibankovními úrokovými sazbami LIBOR.
Od americké Komise pro termínové obchodování s komoditami (CFTC) dostala banka největší civilní pokutu, jakou kdy úřad udělil. Rekordní je i pokuta do britského úřadu pro dohled nad finančním trhem FSA.
Podle obvinění se několik bank z Evropy, USA a Japonska včetně Barclays snažilo manipulovat se sazbami LIBOR, které se používají pro nastavení úrokových sazeb u cenných papírů a úvěrů za stovky bilionů dolarů. Banky mohly rovněž prostřednictvím těchto sazeb nelegálně ovlivňovat podmínky na trhu s deriváty.
Podle CFTC se Barclay snažila manipulovat se sazbami po dobu čtyř let počínaje rokem 2005 téměř denně. Barclays zaplatí úřadu pokutu 200 milionů dolarů. Další peníze zaplatí americkému ministerstvu spravedlnosti a britskému FSA. Rovněž pokuta od FSA 59,5 milionu liber (téměř dvě miliardy Kč) je největší, jakou kdy britský regulátor uložil.
LIBOR je průměrná úroková sazba, za níž jsou si banky navzájem ochotny půjčovat na londýnském mezibankovním trhu. LIBOR se používá po celém světě jako měřítko pro stanovení sazby pro deriváty a další finanční produkty v objemu zhruba 350 bilionů dolarů. Malá změna sazby může mít velký dopad na výši úrokových sazeb, které budou účtovány.