Britská ekonomika roste nejrychleji za posledních 9 let

Ekonomika Ekonomika
27. 8. 2010 12:38
Přes výrazné oživení panují obavy z vývoje v příštím roce
Britské ekonomice pomohlo k růstu stavebnictví
Britské ekonomice pomohlo k růstu stavebnictví | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Londýn - Nejrychleji za posledních devět let rostla britská ekonomika ve druhém čtvrtletí. Proti předchozím třem měsícům stoupla o 1,2 procenta. Zdejší statistický úřad se oproti předpokladu zmýlil jen o desetinku procentního bodu. Jeho předběžný odhad z minulého měsíce totiž činil 1,1 procenta.

V meziročním srovnání ekonomika podle revidovaných údajů stoupla o 1,7 procenta. To představuje rovněž zlepšení o 0,1 procentního bodu oproti předběžnému odhadu. Za zvýšením údajů stojí překvapivě silný výkon stavebního sektoru.

Podle agentury Reuters sice hospodářské oživení v Británii v prvním pololetí výrazně zrychlilo, ekonomové však mají obavy, že v příštím roce by mohl být hospodářský růst zasažen oslabením světové ekonomiky a úspornými opatřeními britské vlády.

Druhé čtvrtletí byl vrchol

"Druhé čtvrtletí pravděpodobně představuje vrchol čtvrtletního růstu, protože zpřísňování rozpočtové politiky a obnovené zpomalení světové aktivity brání silnějšímu oživení," uvedl analytik Hetal Mehta z firmy Daiwa Capital Markets. "Nulový příspěvek ze strany čistého (zahraničního) obchodu je zklamáním a zpochybňuje, do jaké míry se může Británie spoléhat na oživení tažené exportem," dodal.

Výdaje britských domácností ve druhém čtvrtletí stouply o 0,7 procenta po poklesu o 0,1 procenta v předchozích třech měsících. Tempo jejich růstu tak bylo nejrychlejší od začátku roku 2008. Hospodářský růst byl podpořen rovněž skutečností, že firmy poprvé od třetího čtvrtletí 2008 zvyšovaly své zásoby. Růst vládních výdajů naopak zpomalil na 0,3 procenta z 1,5 procenta v prvním čtvrtletí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy