Britská královna rozprodává kvůli penězům svůj majetek

Zahraničí Zahraničí
15. 7. 2010 23:30
Do dražby už dala své venkovské sídlo Handley Hall s dvacetihektarovým pozemkem
Foto: Reuters

Londýn - Úsporná opatření už zasáhla i britskou královskou rodinu. Královna Alžběta II. se rozhodla prodat jedno ze svých venkovských sídel Handley Hall.

Usedlost byla podle serveru The Independent vydražena v tomto týdnu. Stavba pochází ze 16. století a obklopuje ji pozemek o rozloze dvacet hektarů. 

Dražba se uskutečnila nedlouho před tím, než královský dvůr zveřejní očekávané výsledky hospodaření s královským majetkem.

A výsledek se neočekává příliš dobrý. Královna je dlouhodobě pod tlakem veřejnosti a důvodem jsou právě výdaje Buckinghamského paláce. Strážce apanáže Alan Reid již veřejně slíbil, že upraví alespoň počet zaměstnanců. 

Britský parlament se rovněž aktivně snaží příjmy královny snížit. Královské rodině, které Britové přispívají ze svých daní na zaměstnance, údržbu paláců i cestování, rozhodl nezvýšit roční provozní rozpočet a ponechat ho ve výši 7,8 milionu liber (zhruba 238 milionů korun). 

Naposledy se královský provozní rozpočet zvyšoval v roce 1990. Příznivci monarchie v této souvislosti upozorňují, že kvůli inflaci se rozpočet během posledních dvaceti let reálně snížil na čtvrtinu původní výše.

V aktuálním žebříčku nejbohatších monarchů světa, který pravidelně sestavuje časopis Forbes, se Alžběta II. umístila na dvanáctém místě. Z evropských panovníků ji předstihli monacký princ Albert II. a lichtenštejnský prince Hans Adam II.

Královna spravuje majetek v Anglii a Skotsku a vlastní také sbírku umění a drahokamů. Vlastní ale také královský vlak - každá jeho vyjížďka stojí podle serveru The Indepedent 52 000 liber (zhruba 1,5 milionu korun) a pokud by se ho podařilo prodat, zajistila by si královská rodina jednorázový příjem ve výši několika milionů liber.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy