Britská královna rozprodává kvůli penězům svůj majetek

Zahraničí Zahraničí
15. 7. 2010 23:30
Do dražby už dala své venkovské sídlo Handley Hall s dvacetihektarovým pozemkem
Foto: Reuters

Londýn - Úsporná opatření už zasáhla i britskou královskou rodinu. Královna Alžběta II. se rozhodla prodat jedno ze svých venkovských sídel Handley Hall.

Usedlost byla podle serveru The Independent vydražena v tomto týdnu. Stavba pochází ze 16. století a obklopuje ji pozemek o rozloze dvacet hektarů. 

Dražba se uskutečnila nedlouho před tím, než královský dvůr zveřejní očekávané výsledky hospodaření s královským majetkem.

A výsledek se neočekává příliš dobrý. Královna je dlouhodobě pod tlakem veřejnosti a důvodem jsou právě výdaje Buckinghamského paláce. Strážce apanáže Alan Reid již veřejně slíbil, že upraví alespoň počet zaměstnanců. 

Britský parlament se rovněž aktivně snaží příjmy královny snížit. Královské rodině, které Britové přispívají ze svých daní na zaměstnance, údržbu paláců i cestování, rozhodl nezvýšit roční provozní rozpočet a ponechat ho ve výši 7,8 milionu liber (zhruba 238 milionů korun). 

Naposledy se královský provozní rozpočet zvyšoval v roce 1990. Příznivci monarchie v této souvislosti upozorňují, že kvůli inflaci se rozpočet během posledních dvaceti let reálně snížil na čtvrtinu původní výše.

V aktuálním žebříčku nejbohatších monarchů světa, který pravidelně sestavuje časopis Forbes, se Alžběta II. umístila na dvanáctém místě. Z evropských panovníků ji předstihli monacký princ Albert II. a lichtenštejnský prince Hans Adam II.

Královna spravuje majetek v Anglii a Skotsku a vlastní také sbírku umění a drahokamů. Vlastní ale také královský vlak - každá jeho vyjížďka stojí podle serveru The Indepedent 52 000 liber (zhruba 1,5 milionu korun) a pokud by se ho podařilo prodat, zajistila by si královská rodina jednorázový příjem ve výši několika milionů liber.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy