Britská královna rozprodává kvůli penězům svůj majetek

Zahraničí Zahraničí
15. 7. 2010 23:30
Do dražby už dala své venkovské sídlo Handley Hall s dvacetihektarovým pozemkem
Foto: Reuters

Londýn - Úsporná opatření už zasáhla i britskou královskou rodinu. Královna Alžběta II. se rozhodla prodat jedno ze svých venkovských sídel Handley Hall.

Usedlost byla podle serveru The Independent vydražena v tomto týdnu. Stavba pochází ze 16. století a obklopuje ji pozemek o rozloze dvacet hektarů. 

Dražba se uskutečnila nedlouho před tím, než královský dvůr zveřejní očekávané výsledky hospodaření s královským majetkem.

A výsledek se neočekává příliš dobrý. Královna je dlouhodobě pod tlakem veřejnosti a důvodem jsou právě výdaje Buckinghamského paláce. Strážce apanáže Alan Reid již veřejně slíbil, že upraví alespoň počet zaměstnanců. 

Britský parlament se rovněž aktivně snaží příjmy královny snížit. Královské rodině, které Britové přispívají ze svých daní na zaměstnance, údržbu paláců i cestování, rozhodl nezvýšit roční provozní rozpočet a ponechat ho ve výši 7,8 milionu liber (zhruba 238 milionů korun). 

Naposledy se královský provozní rozpočet zvyšoval v roce 1990. Příznivci monarchie v této souvislosti upozorňují, že kvůli inflaci se rozpočet během posledních dvaceti let reálně snížil na čtvrtinu původní výše.

V aktuálním žebříčku nejbohatších monarchů světa, který pravidelně sestavuje časopis Forbes, se Alžběta II. umístila na dvanáctém místě. Z evropských panovníků ji předstihli monacký princ Albert II. a lichtenštejnský prince Hans Adam II.

Královna spravuje majetek v Anglii a Skotsku a vlastní také sbírku umění a drahokamů. Vlastní ale také královský vlak - každá jeho vyjížďka stojí podle serveru The Indepedent 52 000 liber (zhruba 1,5 milionu korun) a pokud by se ho podařilo prodat, zajistila by si královská rodina jednorázový příjem ve výši několika milionů liber.  

 

Právě se děje

před 43 minutami

Bergamo brankami Muriela zvítězilo na hřišti posledního Crotone

Fotbalisté Bergama zvítězili v 6. kole italské ligy na hřišti posledního Crotone 2:1. Oba góly účastníka Ligy mistrů vstřelil útočník Luis Muriel. Atalanta v Serii A uspěla po dvou porážkách a v neúplné tabulce se na rozdíl bodu přiblížila k vedoucímu AC Milán, který nastoupí až v neděli v Udine.

Devětadvacetiletý Kolumbijec Muriel se nejprve v 26. minutě šikovně uvolnil na hranici vápna a přesně zakončil. Atalanta skórovala v 16. venkovním utkání v řadě, což je nejdelší série v klubové historii. O 12 minut později Muriel vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně, na hattrick už ale nezaútočil, do druhého poločasu ho na hrotu útoku vystřídal krajan Duván Zapata.

Domácí dokázali už jen snížit zásluhou Simyho a zůstali na dně tabulky. Dosud jediný bod získal nováček paradoxně v souboji s mistrovským Juventusem.

Inter Milán doma prohrával s Parmou po gólech Gervinha už dvougólovým rozdílem, nakonec ale remizoval 2:2. Bod "Nerazzurri" zařídil v druhé minutě nastavení Ivan Perišič. Inter nevyhrál potřetí z posledních čtyř zápasů, v tabulce se přesto nachází na pohárových příčkách.

Další zprávy