Britská královna rozprodává kvůli penězům svůj majetek

Zahraničí Zahraničí
15. 7. 2010 23:30
Do dražby už dala své venkovské sídlo Handley Hall s dvacetihektarovým pozemkem
Foto: Reuters

Londýn - Úsporná opatření už zasáhla i britskou královskou rodinu. Královna Alžběta II. se rozhodla prodat jedno ze svých venkovských sídel Handley Hall.

Usedlost byla podle serveru The Independent vydražena v tomto týdnu. Stavba pochází ze 16. století a obklopuje ji pozemek o rozloze dvacet hektarů. 

Dražba se uskutečnila nedlouho před tím, než královský dvůr zveřejní očekávané výsledky hospodaření s královským majetkem.

A výsledek se neočekává příliš dobrý. Královna je dlouhodobě pod tlakem veřejnosti a důvodem jsou právě výdaje Buckinghamského paláce. Strážce apanáže Alan Reid již veřejně slíbil, že upraví alespoň počet zaměstnanců. 

Britský parlament se rovněž aktivně snaží příjmy královny snížit. Královské rodině, které Britové přispívají ze svých daní na zaměstnance, údržbu paláců i cestování, rozhodl nezvýšit roční provozní rozpočet a ponechat ho ve výši 7,8 milionu liber (zhruba 238 milionů korun). 

Naposledy se královský provozní rozpočet zvyšoval v roce 1990. Příznivci monarchie v této souvislosti upozorňují, že kvůli inflaci se rozpočet během posledních dvaceti let reálně snížil na čtvrtinu původní výše.

V aktuálním žebříčku nejbohatších monarchů světa, který pravidelně sestavuje časopis Forbes, se Alžběta II. umístila na dvanáctém místě. Z evropských panovníků ji předstihli monacký princ Albert II. a lichtenštejnský prince Hans Adam II.

Královna spravuje majetek v Anglii a Skotsku a vlastní také sbírku umění a drahokamů. Vlastní ale také královský vlak - každá jeho vyjížďka stojí podle serveru The Indepedent 52 000 liber (zhruba 1,5 milionu korun) a pokud by se ho podařilo prodat, zajistila by si královská rodina jednorázový příjem ve výši několika milionů liber.  

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy