Boeing má největší zakázku v historii: Přes 200 strojů

ČTK ČTK
13. 12. 2011 15:33
Hodnota zakázky je zhruba 367 miliard korun
V továrně Boeingu nebudou mít o práci nouzi
V továrně Boeingu nebudou mít o práci nouzi | Foto: Boeing

Chicago/Dallas - Největší zakázku ve své historii, jak z hlediska počtu objednaných letadel, tak i z hlediska dolarové hodnoty zakázky, získal americký výrobce letadel Boeing.

Objednávku podala americká letecká společnost Southwest Airlines. Katalogová cena za celkem 208 strojů činí 19 miliard dolarů (asi 367 miliard Kč).

Boeing by měl  dopravci dodat150 úsporných letadel Boeing 737 MAX a  58 letadel nové generace 737.

Nová letadla vzlétnou za 6 let

Boeing uvedl, že Southwest Airlines je jeho prvním zákazníkem, který předběžně slíbenou objednávku dokončil. Nová letadla 737 MAX by se měla v provozu objevit v roce 2017.

Letos se výrazně daří i konkurentovi Airbus. Také on získal řadu významných zakázek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy