Tokio - Internetové stránky přední burzy pro kybernetickou měnu bitcoin Mt. Gox jsou odpojené. Stránky nejdou načíst a neobjevuje se žádné hlášení o chybách, upozornila agentura Reuters. Šest dalších velkých burz s bitcoinem zveřejnilo společné prohlášení, ve kterém se distancovaly od Mt. Gox.
Mt. Gox je jakýmsi druhem specializované směnárny na bázi burzy, umožňuje koupit nebo prodat bitcoiny za dolary a další měny. Burzu nedávno postihlo několik technických problémů a také zastavila veškeré výběry digitální měny, když si všimla podle svých slov "neobvyklé aktivity". Tento krok způsobil prudký pokles měny.
Před prázdnou tokijskou centrálou burzy se dnes sešla hrstka demonstrantů, kteří investovali do bitcoinů prostřednictvím Mt. Gox a kteří zřejmě přijdou o své peníze. Někteří demonstranti nesli cedule s nápisy jako "Mt. Gox, kde jsou naše peníze?" nebo "Mt. Gox, jsi solventní?"
Zpráva, která se objevila na internetu a odvolává se na vnitřní dokumenty Mt. Gox, uvádí, že burze se ztratilo více než 740 tisíc bitcoinů, píše AP. Jde o zhruba šest procent všech bitcoinů, které jsou "v oběhu". Pokud je zpráva pravdivá, byla by to pro digitální měnu rána. Příznivci měny totiž tvrdí, že díky šifrování je měna imunní vůči krádežím a padělání.
Zpráva dále uvádí, že Mt. Gox má závazky 174 milionů USD a majetek pouze 32,75 milionů USD.
Špatní herci
Kurz bitcoinu se v důsledku těchto zpráv propadl až pod hranici 500 dolarů za jeden bitcoin. Aktuální hodnota údajně ztracených bitcoinů tak překračuje hranici sedmi miliard korun. Ještě na konci roku 2013 se přitom jeho cena pohybovala kolem 1200 dolarů.
"Toto tragické porušení důvěry uživatelů Mt. Gox je výsledkem akce jedné firmy a neodráží odolnost nebo hodnotu bitcoinu a celého odvětví digitální měny," uvedly v prohlášení další burzy - Coinbase, Kraken, Bitstamp, BTC China, Blockchain a Circle.
"Stejně jako u každého jiného odvětví jsou zde špatní herci, kteří musí být odstraněni, a to je to, co vidíme dnes. Mt. Gox potvrdil své problémy při soukromém jednání s dalšími členy bitcoinové komunity," píše se v prohlášení. V Mt. Gox nebyl k zastižení nikdo, kdo by se k situaci vyjádřil, napsala agentura Reuters.
Generální ředitel Mt. Gox Mark Karpeles rezignoval v neděli na svou funkci ve správní radě Bitcoin Foundantion. Burza se sídlem v Tokiu byla zakládajícím členem a měla jednoho ze tří volených představitelů ve správní radě Bitcoin Foundantion, která má na starosti chránit a podporovat používání digitální měny.
Bitcoin jako pračka
Bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. V současnosti je v oběhu zhruba 12,4 milionu bitcoinů. Kybernetické mince "razí" síť počítačů se specializovaným softwarem. Ten je naprogramován tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, které se ale postupně zpomaluje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů. V roce 2033 jich má být v oběhu 99 procent a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.
Kurz bitcoinu je však vysoce nestabilní a podléhá extrémním výkyvům. Důvodem je i to, že bitcoin není všeobecně uznávanou a přijímanou měnou a pohyby jeho hodnoty ukazují, že je považován spíše za vysoce spekulativní investici. Bitcoin se nyní prodává zhruba za 500 dolarů, většinu své existence však zatím stál méně než deset dolarů.
Kritici měny často upozorňují na její zneužitelnost pro praní špinavých peněz. Důvodem je právě anonymita kybernetické měny.