Zatímco si burzy v Londýně, Paříži, či Frankfurtu pohrávají s myšlenkami na fúze a propojení, bankéři se potají scházeli a vymýšleli, jak ušetřit na poplatcích za obchody s akciemi.
Řešení je překvapivé: zcela obejdou burzovní svět a vytvoří si vlastní bankovní systém, ve kterém bude možné s akciemi obchodovat.
Jistý úspěch
Úspěch panevropského systému je téměř zaručen. Stojí za ním totiž největší banky světa: Citigroup, Morgan Stanley, Goldman Sachs, Merrill Lynch, UBS, Credit Suisse a Deutsche Bank.
Podle odhadů je těchto sedm bank "zodpovědných" za celou polovinu transakcí významných společností po celé Evropě.
Novým systémem by tak mohly protékat stovky miliard eur za obchody s akciemi.
Zatím se všechny přípravy odehrávaly v tajnosti. Zástupci bank se scházeli v jedné londýnské právnické společnosti a tam připravovali svoji malou revoluci.
"U našich jednání byl vždy přítomen právník. Nikdo nás tedy nemůže nařknout ze zneužívání monopolu," uvádějí bankéři.
Drahé burzy
Hlavním důvodem vzpoury bank jsou poplatky za transakce, které jsou v Evropě až o osmdesát procent vyšší než v Americe. A tak podle nich zdravá konkurence může nejen pomoct jim samotným, ale i všem obchodníkům na evropském kontinentu, protože ve výsledku může dojít k jejich obecnému poklesu.
Tuto skutečnost ocení nejen ti, kdo své peníze vložili přímo do akcií, ale například i lidé, kteří spoří s penzijními fondy. Ty totiž část svých prostředků vkládají právě do akcií a snížení poplatků se pozitivně odrazí i na výnosnosti fondů.
Systém by se měl rozběhnout už během příštího roku a měl by využívat výhod, které přinese listopadová direktiva EU o finančních trzích. Ta výrazně podporuje vznik konkurence burzám, které jsou často v zemích monopoly.