Práce v Česku zdražila. Stále ale zůstává hluboko pod průměrem EU, ukázal výzkum

ČTK ČTK
10. 7. 2017 19:16
V soukromém sektoru v Česku vyšly náklady na práci loni na 10,4 eura (zhruba 271 korun) na hodinu. Meziročně jde tak o růst o 3,3 procenta. Dále ale zůstávají hluboko pod průměrem Evropské unie, který se zvýšil o 1,6 procenta na 26 eur na hodinu. České republice v EU podle studie patří z hlediska výše nákladů na práci v soukromém sektoru až 21. místo. Nejvyšší náklady na práci jsou v rámci EU v Dánsku, kde loni dosáhly 43,8 eura na hodinu. Nejlevnější je práce naopak v Bulharsku, kde náklady činily pouze 4,4 eura na hodinu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Düsseldorf - Náklady na práci v soukromém sektoru loni v České republice vzrostly o 3,3 procenta na 10,4 eura (zhruba 271 Kč) na hodinu. Zůstaly ale hluboko pod průměrem Evropské unie, který se zvýšil o 1,6 procenta na 26 eur na hodinu. Vyplývá to ze studie, kterou na svých internetových stránkách zveřejnila německá nadace Hans-Böckler Stiftung. V domácí měně činil loňský růst nákladů na práci v Česku 2,4 procenta.

České republice v EU podle studie patří z hlediska výše nákladů na práci v soukromém sektoru až 21. místo. O jednu příčku výše je Slovensko, kde náklady v loňském roce činily 10,7 eura na hodinu.

Nejvyšší náklady na práci jsou v rámci EU v Dánsku, kde loni dosáhly 43,8 eura na hodinu. Nejlevnější je práce naopak v Bulharsku, kde náklady činily pouze 4,4 eura na hodinu.

Nejvýraznější procentní růst loni zaznamenalo Rumunsko, kde se náklady na práci v eurech zvýšily o 9,5 procenta a v domácí měně dokonce o 10,6 procenta. Náklady na práci v této zemi nicméně zůstaly druhé nejnižší v EU po Bulharsku, vyplývá ze studie.

Nejprudší pokles nákladů na práci vyjádřených v eurech zaznamenala v rámci EU Británie, a to o 10,1 procenta. Důvodem bylo výrazné oslabení libry po loňském referendu o vystoupení Británie z unie. V domácí měně se však náklady na práci v Británii o 1,5 procenta zvýšily.

 

Právě se děje

Další zprávy