Terminály řemeslníkům a do každé vsi. Stát zatraktivní platby kartou, chystá podporu

Ekonomika Ekonomika
15. 2. 2019 11:00
Rozšíření platebních karet v Česku naráží dlouhodobě na jeden problém: drobným podnikatelům se karetní terminál nevyplatí. To by mohl změnit nový fond, ze kterého by se hradil jak terminál, tak jeho provoz na dva roky, pro malé živnostníky a řemeslníky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

O plánu ministerstva průmyslu a obchodu informovaly Hospodářské noviny.

Češi si už zvykli platit kartou ve velkých obchodech. U drobných živnostníků a řemeslníků jsou ovšem mnohdy odkázání na hotovost. Právě to by mohl změnit zvláštní fond, který by na náklady karetních společností dával jednotlivým podnikatelům platební terminály zdarma. Hrazeny by z něj byly i první dva roky užívání terminálu - tedy poplatky, které musí obchody z transakcí odvádět bankám.

Vedle podpory živnostníků má ovšem tento nápad ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové také pomoci v bojovat s šedou ekonomikou, upozorňují HN. Návrh totiž přichází ve stejné chvíli, kdy byla v prvním čtení na osmý pokus schválena novela zákona o evidenci tržeb. EET by tak mohlo dopadnout právě na řemeslníky.

"Chtěli bychom dát terminál zdarma sto tisícům až dvěma statisícům malých živnostníků. Už brzy bychom měli podepsat memorandum o vytvoření fondu, ze kterého by se tato aktivita měla financovat," řekla Hospodářským novinám Nováková.

Zvláštní fond, do kterého by přispívaly kartové společnosti a firmy, které zajišťují provoz terminálů, by měl fungovat od roku 2020. Počet míst, kde by se dalo kartou, by se tak skokově zvýšil.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 4 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy