Komoditní burza vyhrála spor se státem, dostane zpět licenci

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
5. 3. 2015 14:44
Nejvyšší správní soud rozhodl o obnovení licence pro Komoditní burzu Praha.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Obchodník s agrárními komoditami, dřevem a energiemi, Komoditní burza Praha, může v plném rozsahu pokračovat ve své činnosti. Rozhodl tak Nejvyšší správní soud, který zrušil verdikt soudu nižší instance a resortu zemědělství o odebrání licence.

Podle Nejvyššího správního soudu nemělo ministerstvo k okamžitému odebrání licence dostatečný důvod. Ministerstvo zemědělství podle soudu chybovalo také v tom, že odebralo burze licenci i pro ty komodity, které spadají do působnosti ministerstva průmyslu.

"Žalovaný (ministerstvo zemědělství) má působnost pouze ve věcech komoditních burz, které organizují obchody se zbožím pocházejícím ze zemědělské a lesní výroby," stojí v rozsudku.

Rozhodnutí soudu je pravomocné a nelze se proti němu již odvolat.

Ztráty těžko vyčíslíme

Ministerstvo zemědělství odebralo Komoditní burze Praha obchodní licenci pravomocně na konci loňského ledna. Svůj krok odůvodňovalo tím, že burza v dlouhodobém horizontu porušuje celou řadu ustanovení zákona o komoditních burzách.

"Rozhodnutí ministerstva zemědělství pro nás znamenalo obchodování asi na čtyři měsíce úplně zastavit. Poté se nám podařilo získat odklad, licenci jsme tak mohli používat až do rozhodnutí soudu," popisuje předseda Komoditní burzy Praha Milan Nejedlý.

I přes obnovení provozu ale krok resortu zemědělství podle něj firmě přinesl značné ztráty. "Klienti se báli s námi obchodovat, což výrazně nahrálo konkurenci," konstatuje Nejedlý, podle nějž se ztráty dají obtížně vyčíslit.

O licenci přišly i další burzy

Ještě hůř je na tom Komoditní burza Profit, která o licenci přišla v prosinci roku 2013. "Po odebrání licence jsme museli zahájit likvidaci burzy," říká předseda burzovní komory Profit Ondřej Grohar. Burza podle něj nyní čeká na rozhodnutí městského soudu, ke kterému se proti rozhodnutí resortu odvolala. "Nechci samozřejmě předjímat, ale je možné, že městský soud čekal na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu," říká s nadějí Grohar.

Podle něj firma kvůli odebrání licence přišla o desítky milionů korun. Přesto je v případě, že městský soud rozhodne v její prospěch, burzovní činnost schopna obnovit. "Zvažujeme případně i vstup silného partnera," dodává.

Obnovit svoji činnost je schopna i Obchodní burza Hradec Králové. Té vzalo ministerstvo zemědělství licenci loni na konci března. "U nás zatím správní řízení probíhá. Přestože nám byla licence do vydání rozhodnutí ponechána, obchodování se nám obnovit nepodařilo. Zákazníci se bojí," přidává se předseda burzovní komory Obchodní burzy Hradec Králové Petr Neumann.

V současné době se dá v Česku s komoditami obchodovat také na Plodinové burze Brno, Českomoravské komoditní burze Kladno, na burze společnosti Hraprako, na Komoditní burze Říčany (zaměřená primárně na obchodování s feroslitinami a legovacími kovy) a PXE (dceřiná společnost Burzy cenných papírů Praha, bývalá Energetická burza Praha).

 

Právě se děje

před 54 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy