Komoditní burza vyhrála spor se státem, dostane zpět licenci

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
5. 3. 2015 14:44
Nejvyšší správní soud rozhodl o obnovení licence pro Komoditní burzu Praha.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Obchodník s agrárními komoditami, dřevem a energiemi, Komoditní burza Praha, může v plném rozsahu pokračovat ve své činnosti. Rozhodl tak Nejvyšší správní soud, který zrušil verdikt soudu nižší instance a resortu zemědělství o odebrání licence.

Podle Nejvyššího správního soudu nemělo ministerstvo k okamžitému odebrání licence dostatečný důvod. Ministerstvo zemědělství podle soudu chybovalo také v tom, že odebralo burze licenci i pro ty komodity, které spadají do působnosti ministerstva průmyslu.

"Žalovaný (ministerstvo zemědělství) má působnost pouze ve věcech komoditních burz, které organizují obchody se zbožím pocházejícím ze zemědělské a lesní výroby," stojí v rozsudku.

Rozhodnutí soudu je pravomocné a nelze se proti němu již odvolat.

Ztráty těžko vyčíslíme

Ministerstvo zemědělství odebralo Komoditní burze Praha obchodní licenci pravomocně na konci loňského ledna. Svůj krok odůvodňovalo tím, že burza v dlouhodobém horizontu porušuje celou řadu ustanovení zákona o komoditních burzách.

"Rozhodnutí ministerstva zemědělství pro nás znamenalo obchodování asi na čtyři měsíce úplně zastavit. Poté se nám podařilo získat odklad, licenci jsme tak mohli používat až do rozhodnutí soudu," popisuje předseda Komoditní burzy Praha Milan Nejedlý.

I přes obnovení provozu ale krok resortu zemědělství podle něj firmě přinesl značné ztráty. "Klienti se báli s námi obchodovat, což výrazně nahrálo konkurenci," konstatuje Nejedlý, podle nějž se ztráty dají obtížně vyčíslit.

O licenci přišly i další burzy

Ještě hůř je na tom Komoditní burza Profit, která o licenci přišla v prosinci roku 2013. "Po odebrání licence jsme museli zahájit likvidaci burzy," říká předseda burzovní komory Profit Ondřej Grohar. Burza podle něj nyní čeká na rozhodnutí městského soudu, ke kterému se proti rozhodnutí resortu odvolala. "Nechci samozřejmě předjímat, ale je možné, že městský soud čekal na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu," říká s nadějí Grohar.

Podle něj firma kvůli odebrání licence přišla o desítky milionů korun. Přesto je v případě, že městský soud rozhodne v její prospěch, burzovní činnost schopna obnovit. "Zvažujeme případně i vstup silného partnera," dodává.

Obnovit svoji činnost je schopna i Obchodní burza Hradec Králové. Té vzalo ministerstvo zemědělství licenci loni na konci března. "U nás zatím správní řízení probíhá. Přestože nám byla licence do vydání rozhodnutí ponechána, obchodování se nám obnovit nepodařilo. Zákazníci se bojí," přidává se předseda burzovní komory Obchodní burzy Hradec Králové Petr Neumann.

V současné době se dá v Česku s komoditami obchodovat také na Plodinové burze Brno, Českomoravské komoditní burze Kladno, na burze společnosti Hraprako, na Komoditní burze Říčany (zaměřená primárně na obchodování s feroslitinami a legovacími kovy) a PXE (dceřiná společnost Burzy cenných papírů Praha, bývalá Energetická burza Praha).

 

Právě se děje

před 38 minutami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy