Komoditní burza vyhrála spor se státem, dostane zpět licenci

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
5. 3. 2015 14:44
Nejvyšší správní soud rozhodl o obnovení licence pro Komoditní burzu Praha.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Obchodník s agrárními komoditami, dřevem a energiemi, Komoditní burza Praha, může v plném rozsahu pokračovat ve své činnosti. Rozhodl tak Nejvyšší správní soud, který zrušil verdikt soudu nižší instance a resortu zemědělství o odebrání licence.

Podle Nejvyššího správního soudu nemělo ministerstvo k okamžitému odebrání licence dostatečný důvod. Ministerstvo zemědělství podle soudu chybovalo také v tom, že odebralo burze licenci i pro ty komodity, které spadají do působnosti ministerstva průmyslu.

"Žalovaný (ministerstvo zemědělství) má působnost pouze ve věcech komoditních burz, které organizují obchody se zbožím pocházejícím ze zemědělské a lesní výroby," stojí v rozsudku.

Rozhodnutí soudu je pravomocné a nelze se proti němu již odvolat.

Ztráty těžko vyčíslíme

Ministerstvo zemědělství odebralo Komoditní burze Praha obchodní licenci pravomocně na konci loňského ledna. Svůj krok odůvodňovalo tím, že burza v dlouhodobém horizontu porušuje celou řadu ustanovení zákona o komoditních burzách.

"Rozhodnutí ministerstva zemědělství pro nás znamenalo obchodování asi na čtyři měsíce úplně zastavit. Poté se nám podařilo získat odklad, licenci jsme tak mohli používat až do rozhodnutí soudu," popisuje předseda Komoditní burzy Praha Milan Nejedlý.

I přes obnovení provozu ale krok resortu zemědělství podle něj firmě přinesl značné ztráty. "Klienti se báli s námi obchodovat, což výrazně nahrálo konkurenci," konstatuje Nejedlý, podle nějž se ztráty dají obtížně vyčíslit.

O licenci přišly i další burzy

Ještě hůř je na tom Komoditní burza Profit, která o licenci přišla v prosinci roku 2013. "Po odebrání licence jsme museli zahájit likvidaci burzy," říká předseda burzovní komory Profit Ondřej Grohar. Burza podle něj nyní čeká na rozhodnutí městského soudu, ke kterému se proti rozhodnutí resortu odvolala. "Nechci samozřejmě předjímat, ale je možné, že městský soud čekal na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu," říká s nadějí Grohar.

Podle něj firma kvůli odebrání licence přišla o desítky milionů korun. Přesto je v případě, že městský soud rozhodne v její prospěch, burzovní činnost schopna obnovit. "Zvažujeme případně i vstup silného partnera," dodává.

Obnovit svoji činnost je schopna i Obchodní burza Hradec Králové. Té vzalo ministerstvo zemědělství licenci loni na konci března. "U nás zatím správní řízení probíhá. Přestože nám byla licence do vydání rozhodnutí ponechána, obchodování se nám obnovit nepodařilo. Zákazníci se bojí," přidává se předseda burzovní komory Obchodní burzy Hradec Králové Petr Neumann.

V současné době se dá v Česku s komoditami obchodovat také na Plodinové burze Brno, Českomoravské komoditní burze Kladno, na burze společnosti Hraprako, na Komoditní burze Říčany (zaměřená primárně na obchodování s feroslitinami a legovacími kovy) a PXE (dceřiná společnost Burzy cenných papírů Praha, bývalá Energetická burza Praha).

 

Právě se děje

před 49 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 1 hodinou

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy