Stát čistí komoditní burzy, sebral třetí licenci za sebou

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
31. 3. 2014 17:07
Ministerstvo zemědělství odebralo oprávnění Obchodní burze Hradec Králové, ta se chce bránit u soudu.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo zemědělství odebralo státní povolení Obchodní burze Hradec Králové. V krátké době jde o třetí komoditní burzu, která přišla o licenci.

Obchodní burza Hradec Králové podle ministerstva neorganizovala obchody průběžně a řádně. "Obchody nesplňovaly požadavky zákona o komoditních burzách, a to zejména z pohledu jejich materiálního, organizačního a personálního zajištění," říká bez dalších podrobností mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Předseda burzovní komory Obchodní burzy Hradec Králové Petr Neumann považuje uváděné důvody za smyšlené a chce se bránit u soudu.

Obchodní burza Hradec Králové získala licenci k obchodování již v roce 1994. Dosud obchodovala s obilím, olejninami, vejci, ovocem a zeleninou, bramborami nebo masem.

"Zažádali jsme si o rozšíření obchodování o energie. V reakci na to s námi bylo zahájeno správní řízení ohledně odebrání licence," říká Neumann.

Další v řadě

V lednu odebralo ministerstvo zemědělství licenci Komoditní burze Praha. Už na konci roku přišla o licenci Komoditní burza Profit, rozhodnutí ministerstva průmyslu a obchodu je pravomocné. O licenci od ministerstva zemědělství loni v červnu definitivně přišla také 1. Karlovarská komoditní burza, nyní je v likvidaci. Povolení pro komodity spadající pod ministerstvo průmyslu a obchodu jí úřad sebral už v roce 2010.

V Česku tak může zůstat jen pět komoditních burz - Plodinová burza Brno, Českomoravská komoditní burza Kladno, společnost Hraprako, Komoditní burza Říčany (zaměřená primárně na obchodování s feroslitinami a legovacími kovy) a PXE (dceřiná společnost Burzy cenných papírů Praha, bývalá Energetická burza Praha).

Postoj vlády se nezměnil

"Doufali jsme, že se postoj nové vlády v této věci změní. Pro nás je to špatná informace,“ reaguje na odebrání licence královéhradecké burze Praha Milan Nejedlý, předseda Komoditní burzy, která o oprávnění pravomocně přišla na konci ledna.

Komoditní burza Praha podala začátkem března správní žalobu. Současně také požádala soud o povolení obchodovat do doby, než v této věci rozhodne. „Rozhodnutí o případném odkladu pozastavení činnosti očekáváme v těchto dnech,“ upřesňuje Nejedlý.

Získat soudní odklad se již podařilo Komoditní burze Profit, které ministerstvo průmyslu a obchodu odňalo licenci na konci loňského roku.

"Až do rozhodnutí Městského soudu v Praze ve věci samé jsme oprávněni i nadále vykonávat činnost,“ říká předseda burzovní komory Profit Ondřej Grohar. Obnovu činnosti by měli projednat představitelé komory za čtrnáct dní. "Obchodování bychom pak rádi obnovili do měsíce," dodává. Komoditní burza Profit chce projednat také možnost zapojení silného partnera.

 

Právě se děje

Další zprávy