Starosti Ryanairu nekončí. Pro stávku hlasovali i němečtí piloti

ČTK ČTK
30. 7. 2018 16:25
Pro případnou stávku hlasovalo 96 procent pilotů z odborového svazu Vereinigung Cockpit (VC). Žádají kolektivní smlouvu o pracovních podmínkách.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Němečtí piloti, kteří pracují pro irského nízkonákladového leteckého přepravce Ryanair, hlasovali pro stávku. Chtějí tak firmu přimět k uzavření kolektivní smlouvy o pracovních podmínkách. Oznámil to dnes odborový svaz Vereinigung Cockpit (VC). Jednání představitelů společnosti s odboráři, které se uskutečnilo minulý týden, nikam nepokročilo.

Ryanair ale může do 6. srpna předložit odborářům další nabídku. Svaz VC uvedl, že 8. srpna uspořádá tiskovou konferenci, kde zveřejní další kroky.

Loni v prosinci se Ryanairu podařilo odvrátit rozsáhlé stávky, když se poprvé ve své 32leté historii rozhodl uznat odborové svazy. Od té doby ale firma nedokáže s řadou z nich uzavřít smlouvy o pracovních podmínkách. Minulý týden Ryanair zrušil řadu letů kvůli stávce irských pilotů a v dalších dnech také palubních posádek v Itálii, Španělsku, Portugalsku a Belgii.

VC oznámil, že pro stávku hlasovalo 96 procent německých pilotů Ryanairu. Případnou stávku budou avizovat nejméně 24 hodin předem. "Ryanair hraje v jednáních o čas už od ledna," uvedl svaz. "Pokud firma nebude brát vážně signál, který k ní piloti svým hlasováním vyslali, pak bude stávka - jako v jiných evropských státech - nevyhnutelná," uvedl podle agentury Reuters německý odborový svaz.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Jedny z nejprodávanějších amerických novin USA Today poprvé podpořily do voleb jednoho z kandidátů

Redakční rada jednoho z nejprodávanějších amerických deníků USA Today dnes podpořila do prezidentských voleb demokrata Joea Bidena. Je to přitom poprvé, co se list postavil za jednoho z kandidátů od svého založení v roce 1982. Podobný krok již letos učinilo několik dalších periodik.

"Není to něco, co bychom dělali zlehka či s nadšením," uvedl šéf redakční rady USA Today Bill Stenberg. "V roce 2016 nedokázali konzervativní členové jít o krok dál a podpořit Hillary Clintonovou," pokračoval s tím, že před čtyřmi roky list jen nabádal svoje čtenáře, aby nevolili Trumpa, nicméně podporu nevyslovil nikomu.

"Nyní, když je to otázka Joea Bidena proti Donaldu Trumpovi, byla v radě plná shoda nejen na tom postavit se znovu proti Donaldu Trumpovi, ale udělat krok navíc a podpořit Joea Bidena, který je méně polarizující a kontroverzní postavou než Clintonová," dodal Stenberg.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko, které se podílelo na uzavření obou příměří tento měsíc. Naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy