reklama
 
 

Stávka aerolinek Ryanair zasáhne dnes a ve čtvrtek každý osmý let

Aktualizováno 25. 7. 2018 12:02
O zrušení letu informovala firma esemeskou nebo e-mailem na 50 000 zákazníků. Letů z Prahy se stávka nejspíš nedotkne.

Dublin - Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair dnes a ve čtvrtek zruší přes 300 letů denně ze standardních 2400 kvůli stávce části zaměstnanců Ryanairu za lepší pracovní podmínky. Palubní personál v Portugalsku, Belgii a Španělsku vyhlásil 48hodinovou stávku na 25. a 26. července, v Itálii pak bude stávka jednodenní a uskuteční se pouze dnes.

Letů z Prahy se boj zaměstnanců o lepší pracovní podmínky pravděpodobně nedotkne. "Pokud jde o dnešní a zítřejší denden, stávka zaměstnanců letecké společnosti Ryanair se nijak nedotkne spojení z Prahy. Všechny odlety a přílety letecké společnosti probíhají podle platného letového řádu," říká mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň.

Cestující by však podle něj přesto raději měli sledovat aktuální situaci, a to nejlépe na internetových stránkách dopravce, popřípadě na stránkách Letiště Praha.

Irská firma uvedla, že o zrušení jejich letu informovala esemeskou nebo e-mailem na 50 000 zákazníků. Mají nárok na vrácení peněz, nebo si mohou rezervovat náhradní let.

Odbory mimo jiné požadují, aby se pracovní smlouvy v Evropě řídily místními zákony, nikoli pouze irským právem, jako je tomu nyní. Chtějí také, aby všichni pracovníci měli stejné podmínky bez ohledu na to, zda jsou přímými zaměstnanci aerolinek, nebo jsou najati prostřednictvím agentur. Vedení firmy argumentuje, že pracovní podmínky jsou často lepší než u konkurence.

Ryanair navíc stáhnou na zimní sezonu pětinu letadel ze své základny v Dublinu. Stovce pilotů a 200 členům palubních posádek pak dopravce oznámil, že od 28. října jejich služby možná nebude potřebovat. Společnost, která prožívá nejhorší týden za 30 let své existence, obviňuje stávkující zaměstnance z rušení letů po celé Evropě.

Letecká společnost Ryanair létá do 37 zemí včetně České republiky. Z hlediska počtu přepravovaných cestujících je evropskou jedničkou, loni jejich služeb využilo na 130 milionů cestujících. Loni v prosinci se firmě podařilo odvrátit rozsáhlé stávky, když se poprvé ve své 32leté historii rozhodla uznat odborové svazy. Od té doby ale nedokáže s řadou z nich uzavřít dohody o pracovních podmínkách.

autoři: ČTK, spi | 25. 7. 2018 10:37

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama