Sněmovna schválila nový stavební zákon. Má urychlit stavební řízení

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 26. 5. 2021 20:24
Sněmovna ve středu schválila nový stavební zákon. Má nahradit dosavadní zákon z roku 2006 a zrychlit a zjednodušit stavební řízení. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) si od něj mimo jiné slibuje, že zajistí dodržování stanovených lhůt a umožní, aby občan díky digitalizaci nemusel chodit na úřad.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Pro zákon hlasovali poslanci ANO, SPD a tři sociální demokraté. Někteří sociální demokraté hlasovali proti zákonu stejně jako ostatní poslanci. Zákon odolal návrhu na zamítnutí, který vznesli Piráti. Zákon odmítli podpořit poslanci KSČM. Vadilo jim, že prošel návrh, který ruší požadavek na přímé osvětlení a větrání u obytných místností.

Nyní zákon dostane k projednání Senát. Zákon má platit od 1. července 2023, ale už od ledna příštího roku bude moci začít nabírat nové úředníky. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) již dříve řekla, že do státní správy by ze současných stavebních úřadů mohlo přejít 5000 až 6000 lidí. Podle MMR ubude úředníkům až 40 procent agendy.

Sněmovna zákon schválila proti původnímu vládnímu návrhu tak, že veškeré stavební úřady přejdou pod stát. Budou spadat pod Nejvyšší stavební úřad se sídlem v Ostravě a budou organizovány podobně jako třeba finanční úřady. Dále bude specializovaný a odvolací stavební úřad a krajské stavební úřady. Krajské stavební úřady pak budou mít jednotlivá územní pracoviště a budou rozhodovat v první instanci.

Stavebníci se budou odvolávat právě k odvolacímu stavebnímu úřadu, který bude mít na starosti také povolování třeba dálnic nebo letišť. Část opozice ale tento princip odmítá a tvrdí, že to ochromí stavební řízení. Neuspěly opoziční strany ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a STAN, které prosazovaly, aby část úřadů zůstala při obcích a městech.

"To, co dnes prošlo, není stavební zákon, ale stavební ruleta," řekl místopředseda výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Martin Kupka (ODS). Podle předsedy výboru Ivana Bartoše (Piráti) ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) nemluví pravdu, když hovoří o konsenzu nad návrhem.

Výsledkem je podle poslance KDU-ČSL Marka Výborného stavební paskvil, u nějž nikdo v současnosti nedokáže říct, co přesně bylo schváleno. Věří, že ze Senátu se vrátí zákon ve verzi, která by situaci ještě mohla zachránit. Podle Heleny Langšádlové (TOP 09) zákon nepřiměřeně zasahuje do soukromého vlastnictví.

"Takto významný zákon by měl být schválen napříč politickým spektrem," řekla poslankyně STAN Věra Kovářová. Vláda podle ní takovou možnost promarnila a proti přijaté podobě jsou obce, města, kraje i Nejvyšší správní soud. "Jediný, kdo je pro, je ministryně a nějaká zájmová skupina," dodala.

Úředníci by si mohli vzájemně pomáhat na těch úřadech, kde by se sešlo víc záměrů. Podle ministryně Dostálové se také odstraní hrozba takzvané systémové podjatosti, kdy úředníci stavebních úřadů pod obcemi mohli být obviňování z podjatosti, protože jsou zaměstnanci obecních úřadů a rozhodují ve věcech, na nichž může mít obec zájem.

Na stavebních úřadech budou muset například pracovat minimálně čtyři lidé. MMR uvádí, že v současné době je 16 procent úřadů, kde pracuje jen jeden člověk. Může se pak stát, že kvůli jeho nemoci pracoviště nefunguje.

Zákon bude rozlišovat stavby drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní. Jejich seznam bude obsahovat příloha k zákonu. Stavbou bude také výrobek, který bude plnit funkci stavby. O povolení se bude žádat u všech staveb kromě jednoduchých. Stavebník bude moci svépomocí stavět stavby drobné a jednoduché, ale pokud sám nebude odborně způsobilý, bude si muset u některých staveb zjednat stavební dozor.

U staveb pro bydlení bude muset zajistit stavbyvedoucího, stejně jako pokud bude odstraňovat stavbu, v níž je azbest. Zákon počítá i s elektronizací agendy. Například žadatelé budou moci vkládat dokumentaci přes portál stavebníka elektronicky. Podle ministryně budou obíhat dokumenty, nikoli žadatelé.

U jednoduchých staveb bude muset stavební úřad rozhodnout do 30 dnů ode dne, kdy zahájil řízení. Stavebními úřady budou také ministerstva obrany, vnitra a spravedlnosti, a to u záměrů, které souvisí s jejich úkoly. Účastníky řízení budou také obce, na jejichž území se záměr má uskutečnit.

Ministryně Dostálová již dříve řekla, že stát nebude budovat žádné nové úřední budovy na zelené louce. Bude se snažit vyjednat se starosty, aby úředníci zůstali tam, kde jsou nyní. To ale zpochybňují opoziční politici. Podle nich nemají úřady často dostatek vhodných prostor.

Vláda v důvodové zprávě uvádí, že se nepočítá se stavbou budov pro zaměstnance, ale jen s pronájmem jiných prostor, třeba od Správy železnic, která má k dispozici asi 1200 nádražních budov.

Lepší než nic, říkají architekti, ekologové se zlobí

Sdružení pro architekturu a rozvoj apelovalo na politiky, aby neodkládali přijetí nového stavebního zákona, protože je pro další rozvoj celé země nezbytný. "Kterákoliv ze tří projednávaných verzí nového zákona znamená posun k lepšímu oproti současnému katastrofálnímu stavu," napsalo sdružení. 

Také Asociace developerů je spokojená. "Je velmi důležité, že legislativa byla přijata právě nyní, kdy se musíme připravovat na postpandemické období. Development hraje v ekonomice každého státu velmi důležitou roli, a to jak přímo, tak díky zásadnímu multiplikačnímu efektu také zprostředkovaně," uvedl ředitel asociace Tomáš Kadeřábek.

Česko podle něj netrpí jen krizí bydlení, ale i krizí ve výstavbě. Problémem jsou nabobtnalá byrokracie, nekonečná napadání, odvolávání a soudy. A také nedostatečně vybavené úřady. "Normy pro normy, nikoli pro kvalitu výstavby. Zmatek, chaos. To vše přináší pomalou a drahou výstavbu. V soukromém sektoru především bytů, ve veřejném sektoru silnic, dálnic, železnic, infrastruktury obecně. To vše nelze změnit drobnou úpravou, ani více drobnými úpravami. To vše dnes sněmovna podpořila komplexně," doplnil Kadeřábek.

Tomáš Wildta z investiční společnosti Vihorev Group ocenil, že poslanci chtějí přinést změnu. Česko je podle Světové banky až na 156. místě ze 190 zemí, co se týče rychlosti vyřizování stavebního povolení.

"Obávám se ale, že této situaci nepomůže ani dnes schválený stavební zákon, který je sám o sobě pouze začátkem. Dokud budou úřady nastaveny tak, aby řízení co nejvíce protáhly, tak se nedočkáme žádné změny. Potom se nelze divit, že ceny nemovitostí neustále rostou a zatím neznají strop. Stejně tak si nejsem jistý, jak efektivním krokem je přesun hlavní zodpovědnosti na Nejvyšší stavební úřad, celý proces to může ještě naopak zpomalit" říká Tomáš Wildt.

Podle rady památek ICOMOS stavební zákon schválený ve sněmovně porušuje ochranu kulturního dědictví a mezinárodní smlouvy o ochraně památek.

"Pokusíme se apelovat na Senát, aby veřejný zájem ochrany památek nadřadil nad zájmy developerské lobby," řekl prezident Českého národního komitétu ICOMOS Václav Girsa.

Nový zákon kritizuje Asociace ekologických organizací Zelený kruh. Podle ní předloha zásadním způsobem zhoršuje ochranu životního prostředí.

"O kácení stromů, zásazích v lesích, zabírání zemědělské půdy budou nově rozhodovat pouze stavební úřady. Tedy úřady, které mají v popisu práce povzbuzovat výstavbu. Stavební úřady dokonce budou mít poslední slovo při výstavbě v národních parcích. Slibovaná zlepšení, tedy vymahatelnost lhůt nebo posílení pravomocí obcí při územním plánování, se přitom do zákona nedostala. Nový zákon zhorší postavení všech aktérů. Senát by proto měl zákon zamítnout," uvádí v prohlášení Petra Kolínská z asociace. 

Kraje s podobou zákona nesouhlasí

Kraje nesouhlasí s podobou stavebního zákona, kterou ve středu schválila sněmovna. Podle nich nijak nezrychlí stavební řízení a navíc ani nebude efektivní. Rada Asociace krajů se dnes proto rozhodla, že své připomínky ke stavebnímu zákonu předá Senátu, který jej bude projednávat, řekl předseda rady Martin Kuba (ODS).

"Stavební zákon by přinášel vznik úřadu, který by z našeho pohledu nezrychloval řízení a ještě by byl drahý a neefektivní. Přínos pro lidi v tom nevidíme. To, že se má stavební řízení zjednodušit a zrychlit, je pravda a bez diskuse. Podporovali jsme pozměňovací návrhy skupiny poslanců kolem (místopředsedy sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj) Martina Kupky (ODS) a Pirátů. Vláda na to nereflektovala a ta podoba, která je teď, je pro nás nepřijatelná. A hlavně nepovede k tomu, co občané potřebují," uvedl Kuba.

 

Právě se děje

Další zprávy