Sklizeň obilí v Česku je čtvrtá nejvyšší od roku 1920, přibylo i řepky a brambor

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2016 10:45
Předchozí odhady sklizně obilí byly pesimistické, předpokládaly proti loňsku pokles, nakonec jej ale zřejmě mírně překoná. Podle posledního odhadu převýší letošní sklizeň obilí desetiletý průměr o 11,1 procenta.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Letošní sklizeň obilovin je o tři procenta vyšší než loni, kdy byla nadprůměrná. Zemědělci sklidili 8,422 milionu tun obilí. Vyplývá to odhadu, který dnes podle stavu k 15. září zveřejnil Český statistický úřad.

Podle něj to tak bude čtvrtá nejvyšší úroda obilovin od roku 1920, více obilovin se z polí sklidilo jen v letech 1990, 2004 a 2014.

Předchozí odhady sklizně obilí byly pesimistické, předpokládaly proti loňsku pokles.

Podle posledního odhadu pěstitelé ale meziročně sklidili o 248 000 tun obilí než loni, přičemž desetiletý průměr letošní sklizeň převyšuje o 11,1 procenta.

Podle Agrární komory sice sklizeň obilovin i olejnin byla nadprůměrná, skutečností ale zůstávají nízké prodejní ceny řady komodit, především obilovin, máku a brambor. "Zároveň se na trhu projevuje jistá rozkolísanost vstupních nákladů týkají se například prostředků na ochranu rostlin, ale také fosilních paliv a ceny práce. Reálná rentabilita z hektaru u řady plodin tak letos bude ve skutečnosti nižší než loni," uvedla mluvčí komory Dana Večeřová.

Podle Zemědělského svazu je letos v porovnání s loňským rokem horší kvalita sklizených plodin, na které se projevily především deště v průběhu sklizně. "Velká část úrody například obilí nedosahuje kvalitativních parametrů pro potravinářskou pšenici, ale má kvalitu pouze pro krmné využití. S tím je spojená také nižší cena, za kterou zemědělci úrodu realizují," řekl předseda svazu Martin Pýcha.

V porovnání s loňským rokem bude lepší i úroda kukuřice na zrno. Podle odhadu bude činit 642 000 tun, což je o 45,1 procenta více než loni, kdy byla sklizeň výrazně nízká. Průměru za posledních deset let ale letošní předpokládaná sklizeň kukuřice na zrno nedosahuje, uvedl ČSÚ.

Řepky pěstitelé podle jeho odhadu sklidili 1,362 milionu tun, loni jí dostali pod střechu o 8,4 procenta méně. Odhadovaný hektarový výnos meziročně stoupl o 0,9 procenta. Odhad letošní úrody je podle statistiků třetí nejvyšší po sklizni v letech 2013 a 2014.

Letošní úrodu brambor očekávají statistici ve výši 689 000 tun, což je proti loňské velmi nízké sklizni o 36,5 procenta více.

Cukrovky zemědělci meziročně sklidí o 12,5 více, tedy 3,847 milionu tun.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy