Česko prožívá kyselé léto. Nakupujeme nejdražší citrony v historii, ceny začnou klesat na podzim

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
25. 8. 2016 7:33
Dražší citrony Češi nikdy nekupovali, na vině je podle obchodních řetězců nízká úroda v Jižní Americe a Africe, odkud se nyní citrony do Evropy dovážejí. Ceny začnou klesat, až se na konci září začnou dovážet citrony z Turecka.
Foto: ISIFA/Thinkstock

Praha – Kdo dělá rodinné nákupy nebo má rád koktejly, už si toho určitě všiml. Cena citronů je momentálně v Česku nezvykle vysoká, kilo žlutých citrusů v obchodech běžně pořídíte za 90 korun. Dražší citrony Češi nikdy nekupovali, na vině je podle obchodních řetězců nízká úroda v Jižní Americe a Africe, odkud se nyní citrony do Evropy dovážejí.

Ceny mají začít klesat na podzim, kdy nabídku rozšíří citrony z Turecka. "Očekáváme, že cena bude klesat spíše pomalu," říká Pavla Hobíková, mluvčí obchodního řetězce Globus.

Zkušenost z obchodů potvrzují i data Českého statistického úřadu. Podle nich stál kilogram citronů v červenci průměrně 85,41 koruny, což je jen těsně druhá nejvyšší hodnota po září roku 2014, kdy citrony v Česku stály průměrně 85,89 koruny za kilogram. Posledních sedm let přitom vždy platilo, že v srpnu oproti červenci ceny vzrostly.

Od začátku roku 2016 cena citronů stoupla o 85 procent. Platí ale, že v lednu bývají citrony pravidelně nejlevnější. Vysoký nárůst je ale vidět i oproti červenci minulého roku, ceny jsou nyní o polovinu výš.

"Teď se citrony dovážejí ze zámořských zemí, například z Argentiny a dalších jihoamerických zemí či z jižní Afriky, které dodávají nejen na evropský trh, ale také na Blízký východ a do Číny. Již druhým rokem navíc není sklizeň příliš vysoká a také je těžké splnit evropské požadavky na kvalitu plodů," vysvětluje rychlý růst ceny Michael Šperl, mluvčí Kauflandu.

Cena citronů v roce 2016

Měsíc Průměrná cena za kilogram
Leden 46,18 Kč
Únor 50,46 Kč
Březen 48,03 Kč
Duben 54,25 Kč
Květen 66,63 Kč
Červen 80,07 Kč
Červenec 85,41 Kč

Zdroj: Český statistický úřad

"Ke zlevnění dojde, jakmile se na český trh dostanou turecké citrony. Oficiálně má Turecko povolení vyvážet svou úrodu do zemí Evropské unie až po 20. září. Důvodem jsou potřebné chuťové vlastnosti plodů a zralost," vysvětluje Hobíková.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Nejvíce ceny mohou klesnout v zimních měsících, kdy jsou na trhu citrony jak z Turecka, tak i ze Španělska. "V letošním roce lze očekávat, že se přibližně v listopadu dostaneme na loňské hladiny, a sice 39,90 koruny za kilo volného citronu," dodává Hobíková.

Růst cen citronů hlásí i další země. Například britský deník The Telegraph na konci května psal o tom, že ceny citronů v supermarketech meziročně vzrostly o čtvrtinu. Růst je tedy o polovinu mírnější než v Česku. Znamená to, že si zdejší obchodníci přirážejí k ceně citronů vyšší marži než ti britští? Podle agrárního analytika Petra Havla nikoli. Podle něj Británie těží z koloniální minulosti a má s vývozci citronů výhodnější smlouvy než čeští dovozci.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy