Češi z nouze vymysleli pozoruhodné typy respirátorů. Některé to dotáhly až do výroby

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 22. 11. 2020 13:02
V Česku je už od března, kdy do země pronikla koronavirová krize, velká poptávka po rouškách, respirátorech i dalších zdravotnických pomůckách. Zároveň se objevila řada českých výrobců, kteří se snažili přijít se svou troškou do mlýna a zároveň s něčím odlišným. Podívejte se, s jakými inovacemi se snaží uspět u zákazníků v Česku i ve světě.
Nanomaska plzeňské firmy Workpress Aviation (WPA)
Nanomaska plzeňské firmy Workpress Aviation (WPA) | Foto: ČTK

WPA

Byť se plzeňská firma Workpress Aviation (WPA) za normálních okolností zabývá výrobou dílů zejména pro letecký průmysl, na jaře napnula své síly směrem k výrobě nanomasek potom, co zjistila, že jich na trhu panuje nedostatek.

WPA zhotovila vlastní ochranné nanomasky s filtrací, jež má podle společnosti větší účinnost než respirátory FFP3. Tělo masky firma vyrábí z takzvaného termoplastického elastomeru, který zajišťuje vysokou odolnost a dlouhou životnost. V současnosti jich produkuje více než tisíc denně, využití našli mimo jiné u hasičů nebo policistů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Při výbuchu v mešitě u Kábulu zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě poblíž afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy