Resort dopravy obnovuje vozový park. Utratit má 90 milionů

ČTK ČTK
6. 4. 2015 13:50
Součástí plánovaného nákupu má být 203 osobních aut. Nejvíce vozidel, celkem 177, má směřovat na Ředitelství silnic a dálnic.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Škoda Auto

Praha - Resort dopravy plánuje nákup 203 osobních aut. Hodlá nakoupit 74 vozů pro nižší úředníky, 21 manažerských vozů a 108 terénních vozidel. Předpokládanou hodnotu zakázky vyčíslil Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) na zhruba 91 milionů korun bez DPH. O nákupu informoval Zbyněk Hořelica, pověřený řízením fondu dopravy.

Nejvíce vozidel, celkem 177, má směřovat na Ředitelství silnic a dálnic(ŘSD), které spravuje a buduje silniční síť v

ČR. Přestože celou zakázku centrálně pro celý resort vyhlásil fond dopravy, získá z uvedeného množství pouze jedno vozidlo. Tři vozidla má získat Drážní úřad a 22 vozů má směřovat na ministerstvo dopravy.

Ministerstvo chtělo nakoupit už vloni v srpnu celkem osm luxusních vozidel za necelých deset milionů korun. Nakonec ale zůstalo jen u vyhlášení předběžných informací a úřad veřejnou zakázku nevypsal.

Nákupy aut stály místo bývalého ředitele

Podobně jako tehdy dopravní resort nákup nových vozů zdůvodňuje stárnoucím vozidlovým parkem. Ten je v některých případech až za hranicí životnosti, stáří některých vozidel je osm až deset let, uvedl fond dopravy.

Kvůli netransparentnímu postupu při nákupu vozidel pro ministerstvo dopravy přišel vloni o místo vrchní ředitel kabinetu ministra dopravy Libor Kolář. Pod Kolářovým vedením si ministerští úředníci na tři dny bezplatně půjčili vůz BMW 535 v hodnotě 2,4 milionu korun od společnosti Invelt, která vozidla značky BMW prodává. Podle ministerstva šlo o průzkum trhu, kritici ale úřadu vyčítali, že svým postupem vyvolali vlnu spekulací ohledně férovosti připravované soutěže.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy