První sériový letoun L-39NG vzlétl. Na prototypech zároveň probíhá testování

ČTK ČTK
9. 12. 2019 15:53
V pondělí vzlétl první letoun L-39NG vyrobený firmou Aero Vodochody, který je určen k prodeji. Jedná se už o druhý letuschopný stroj. První prototyp L-39NG vzlétl již loni v prosinci. Celkem už Aero vyrobilo čtyři kusy tohoto typu letounu, řekla mluvčí firmy Tereza Vrublová.
Druhý létající L-39NG se poprvé vznesl | Video: Aero Vodochody
L-39NG | Foto: Aero Vodochody
L-39NG | Foto: Aero Vodochody

Pondělní let trval zhruba půl hodiny. Letoun se sériovým výrobním číslem 7004 pilotovali firemní testovací piloti Vladimír Továrek a Vytautas Požela. Letoun 7004 je zároveň první L-39NG sestavený v souladu s finální specifikací pro sériovou výrobu.

"Letoun 7004 se nyní podle plánu připojil k 7001 a k technologickému demonstrátoru v letovém programu, abychom mohli zrychlit průběh letových testů a podle plánu dokončit certifikaci na pokročilý cvičný letoun ve třetím čtvrtletí roku 2020," uvedl prezident Aera Dieter John.

Přehled dosud vyrobených letounů v rámci projektu L-39NG:

Výrobní sériové číslo Typ Role
7001 prototyp letové zkoušky, pozemní vibrační zkoušky, zbraňové zkoušky
7002 prototyp statické zkoušky pevnosti
7003 prototyp pozemní únavové zkoušky
7004 předsériový letoun letové zkoušky
2626 (trupové číslo) technologický demonstrátor letové zkoušky, demonstrace nových technologií

Výroba čtyř strojů trvala zhruba dva roky. Podle prezidenta společnosti je L-39NG jedním z mála programů vývoje cvičných letounů na světě, který bude využívat pro letové zkoušky a ukázkové lety pro zákazníky hned tři letouny. Nyní jsou vyrobeny tři prototypy. Jeden je určený na letové zkoušky, jeden na statické zkoušky pevnosti a jeden na únavové zkoušky. Třetí z nich byl dokončen jen před několika dny.

Trup již byl převezen do Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu, křídlo bude následovat za několik týdnů a zkoušky začnou počátkem roku 2020. Prototyp určený ke statickým zkouškám prochází testy od června 2019 a zkušební program by měl trvat do poloviny roku 2020.

Certifikaci na pokročilý cvičný letoun podle firmy stroj získá zřejmě ve třetím čtvrtletí roku 2020. Certifikace na lehký bojový letoun by měla být dokončena v druhé polovině roku 2021.

Aero má podepsaný kontrakt na dodávku čtyř letounů ve verzi Light Attack do Senegalu. O čtyři pokročilé cvičné letouny má pak zájem státní podnik LOM Praha, ale kontrakt dosud nebyl uzavřen. Řeší se jeho podmínky. Na zářijových Dnech NATO ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že by byl rád, kdyby byl model kontraktu dohodnut ještě letos. Zpočátku se podle něj počítá se čtyřmi kusy letounů pro výcvik armádních pilotů. Na dodání dalších letounů má Aero podepsané obchodní dohody, nejedná se ale o finální kontrakty.

 

Právě se děje

Další zprávy