Ačkoliv městské státní zastupitelství v Praze zastavilo trestní stíhání premiéra Andreje Babiše, kauza Čapího hnízda potvrdila, že kolem poskytování evropských dotací v Česku panují velké nejasnosti.
Problémy se zneužíváním evropských peněz řeší ale podle Zdechovského také Slovensko, Polsko a další země někdejšího východního bloku. Na druhé straně však také Itálie, která s korupcí a podvody bojovala i v minulosti.
Český europoslanec upozorňuje, že se jedná řádově o desítky případů, kterým by šlo alespoň částečně zabránit zpřísněním zákona o střetu zájmů.
Co se týče Česka, řada podvodů spočívá podle něj hlavně v netransparentnosti výběrových řízení a předražení zakázek.
Zdechovský přiznává, že po pěti letech práce v europarlamentu dospěl k závěru, že z dotací by zcela měly být vyloučeny soukromé firmy. A zdůrazňuje, že rozhodnutí pražského městského zastupitelství zastavit trestní stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo řadu jeho kolegů v europarlamentu šokovalo a v EU je případ Čapího hnízda brán jako podvod.
Všechna tato negativa ale podle něj nemohou zastřít fakt, že z eurofondů bylo v Česku postaveno mnoho užitečného a to úhrnem za stovky miliard korun.