Profesia: Ve výrobě stále chybějí zaměstnanci, zájem je o úklid a ostrahu

ČTK ČTK
20. 4. 2021 9:54
Ve výrobě, ale i v maloobchodu, sociálních a zdravotních službách i v IT stále chybějí zaměstnanci. Jinde ale lidé rádi berou práci, kterou bylo před rokem těžké obsadit. V oborech, jako je úklid či ostraha, se o pracovní místa uchází více zájemců než dříve. Vyplývá to z analýzy personální agentury Profesia.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Mezi Čechy podle analýzy roste zájem i o pozice, které dříve zastávali zahraniční pracovníci. Covidová opatření výrazně změnila strukturu nabídky míst i zájemců o ně, především utlumení služeb uvolnilo na trh řadu lidí s praxí.

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,2 procenta. Počet volných míst, které zaměstnavatelé prostřednictvím Úřadu práce nabízejí, stále převyšuje počet evidovaných nezaměstnaných. Jsou obory, kde se zaměstnavatelům nedaří ani nyní obsadit volné pozice, jinde se lidé aktivně dotazují firem, zda nenabízejí volná místa.

Nejvíce volných míst je ve výrobě. Nejvíce nabídek práce je na Profesia.cz tradičně ve výrobě, zejména strojírenství. Jde o pozice jako dělník, operátor výroby nebo montážník. Další v pořadí je co do počtu retail, kde je poptávka zejména po prodavačích a pokladních. Mezi nejčastěji nabízené pozice patří také skladník.

"Větší zájem o nové síly zaznamenáváme ve zdravotnictví a sociálních službách a také v IT, kde je motorem masivní digitalizace. Momentálně nabíráme převážně v oblasti cloudu a applied security," uvedl manažer náboru Accenture v ČR Petr Bujalka.

Změně se nevyhnulo ani to, o jakou práci projevují uchazeči zájem. Lidé, kteří vložili své životopisy na Profesia.cz, by chtěli získat nejčastěji administrativní práci (32 procent). K dalším žádaným oborům patří doprava a logistika (24 procent), retail (23 procent), cestovní ruch a gastronomie (19 procent).

Zájem je i o pozice, které dříve dělali zahraniční pracovníci. Zatímco výrobním podnikům se nedaří místa obsazovat, jinde mají lidé zájem i o práci, kterou před pandemií převážně obsazovali zahraniční pracovníci. Jde například o úklid, ostrahu a stavebnictví. Na nedostatek zájemců o práci si nemohou stěžovat ani v retailu, protože uvolnění zaměstnanci ze služeb hledají zaměstnání spíše zde než ve výrobě.

Práci podle analýzy aktuálně nejčastěji hledají lidé se středoškolským vzděláním. Největší podíl je středoškoláků s maturitou (35 procent), dále těch bez maturity (29 procent), následují zájemci se základním vzděláním (14 procent).

Z pohledu regionů je nejvíce zájemců o práci z Prahy (28 procent), dále z Moravskoslezského a Jihomoravského kraje (shodně 13 procent), následuje kraj Středočeský (11 procent). Nejde ale o to, že by zde bylo nejvíce lidí bez práce, ve jmenovaných krajích je větší nabídka volných míst. Z pohledu nezaměstnanosti jsou na tom nejhůře kraje Karlovarský (6,02 procenta), Ústecký (5,94 procenta) a Moravskoslezský (5,92 procenta).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy