Lodníci, kteří pracují v Nizozemsku, podali kvůli daním trestní oznámení na finanční úřad

ČTK ČTK
17. 6. 2017 20:59
Čeští lodníci, kteří pracují v Nizozemsku, podali trestní oznámení na finanční úřad v Rumburku a ministerstvo financí. Lodníci tvrdí, že jim kvůli postupu úřadu vznikla škoda. Podle jejich tvrzení jim úředníci v minulosti mylně sdělili, že příjmy z Nizozemska v České republice danit nemusejí. Lodníci tedy daně zaplatili v Nizozemsku. České finanční úřady po nich ale nyní chtějí doplatky daní zpětně za tři roky včetně penále někdy i ve výši statisíců korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Někteří lodníci pracující v Nizozemsku, kteří na výzvu finančního úřadu mají doplácet daně, podali trestní oznámení na české úřady.

Tvrdí, že jim postupem úřadů vznikla škoda. Podle lodníků jim úředníci v minulosti mylně sdělili, že příjmy z Nizozemska v Česku danit nemusejí.

Uvedla to v sobotu televize Prima, podle které trestní oznámení směřuje na finanční úřad v Rumburku a ministerstvo financí.

Podle vzájemné smlouvy o zamezení dvojího zdanění musejí lodníci platit daně v místě své rezidence, tedy v Česku. Lodníci ale daně zaplatili v minulosti v Nizozemsku. České finanční úřady po nich nyní chtějí doplatky daní zpětně za tři roky včetně penále někdy i ve výši statisíců korun.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) Primě řekl, že vypovědět smlouvu Česko nemůže, protože je pro něj výhodná.

"Zdanění v Holandsku a Česku je prostě jiné. A ti lidé si samozřejmě vybrali tu příjemnější variantu a ty následky, které z toho vyplývají, jsou nepříjemné," dodal.

Podle dřívějších informací z tisku se problém týká zhruba 500 lodníků, kteří se plaví na nizozemských lodích a v Nizozemsku platí daně. Jejich placení v Česku vyžaduje u lodníků dodatek ke vzájemné smlouvě o zamezení dvojímu zdanění s Nizozemskem z roku 1974.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v polovině dubna požádal ministerstvo financí, aby těmto námořníkům pomohlo.

Ministerstvo by jim mělo poskytnout pomoc při žádostech o vrácení daní, které námořníci zaplatili v Nizozemsku. Zároveň by měl úřad vyvinout tlak na nizozemskou daňovou správu, aby zaplacené daně byly vráceny co nejdříve.

 

Právě se děje

Další zprávy