Babiš chce čekat s Dukovany do voleb. Preventivní vyřazení Rusů zvýší cenu, míní ČEZ

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
23. 11. 2020 17:24
Tendr na stavbu plánovaného nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany není ještě připraven, stále se uskutečňují konzultace s Evropskou komisí, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Výběrové řízení má vypsat polostátní společnost ČEZ. Podle Babiše by se však neměla rozhodovat o tak důležitém kroku deset měsíců před sněmovními volbami.
Foto: Jakub Plíhal

Premiér uvedl, že situaci chce probrat na dalším zasedání vládního výboru pro jadernou energetiku, jehož členy jsou i zástupci opozice, tak aby na postupu byla všeobecná shoda.

"Chceme předložit tu situaci na schválení stálému výboru pro jadernou energetiku. Probrat to s ostatními stranami, aby se na tom všichni shodli. Proto si myslím, že je to v té situaci, kde není co rozhodovat," řekl Babiš.

Část opozice dlouhodobě kritizuje možnou účast Ruska a Číny v tendru. Předseda ODS Petr Fiala a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová při čtvrteční tiskové konferenci ve sněmovně zopakovali, že tyto země by měly z výběrového řízení být vyřazeny hned v počátku.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš proti tomu v létě řekl ČTK, že není zájmem firmy vyřazovat ze soutěže o stavbu Dukovan některé zájemce ještě před tendrem. Argumentoval přitom především možným prodražením zakázky. Podobný názor má podle dřívějších informací také Babiš.

"Postupujeme v souladu s uzavřenou smlouvou se státem a nyní čekáme na vyjádření státu k předané zadávací dokumentaci," řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. K tomu, zda bude tendr vypsán do konce roku, tak jak bylo plánováno, se nevyjádřil.

Web iRozhlas.cz dnes uvedl, že vypsání výběrového řízení na stavbu dukovanského bloku by se mohlo odložit. "Jsem názoru, že o takto důležitém tendru by neměla vláda rozhodovat deset měsíců před sněmovními volbami," citoval web Babiše. Zasedání vládního výboru pro jadernou energetiku se podle serveru uskuteční 9. prosince.

Česká vláda letos schválila model financování nového jaderného bloku v Dukovanech za zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun). Mezi možnými uchazeči jsou podle dostupných informací kromě ruského Rosatomu a čínské společnosti CGN také severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP.

Stát a ČEZ uzavřely smlouvy k plánovanému novému dukovanskému bloku na konci července. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a Beneš podepsali vedle zastřešující dohody také smlouvu, která definuje územní povolení k umístění stavby a stanovuje termíny výběru dodavatele stavby. Beneš tehdy řekl, že pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by firma ráda měla na konci roku 2022. Na výstavbě by se stát měl podílet 70 procenty, zbylých 30 procent by měl zaplatit ČEZ.

Stavba nového bloku Dukovan

  • O obří zakázku na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany mají kromě ruského Rosatomu a čínské firmy China General Nuclear Power zájem další čtyři společnosti: francouzská EDF, jihokorejská KHNP, americká Westinghouse a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea. 
  • Dle plánu by dostavba měla přijít na 160 miliard korun. Experti ale varují, že všechny dosavadní projekty stavby jaderných elektráren ve Finsku, Francii či Velké Británii se výrazně prodražují a zdaleka tak nemusí jít o konečnou částku. 
  • Na financování výstavby se podle původní dohody český stát měl podílet zhruba 70 procenty, zbylých 30 procent měla zaplatit polostátní energetická společnost ČEZ. Nakonec ale zřejmě bude celou stavbu financovat stát.
  • Investice do jaderné elektrárny se bude následně splácet z výnosů z prodané elektřiny. Čím dražší stavba bude, tím více potom čeští spotřebitelé za elektřinu z jádra zaplatí. Dle vlády by ale měli naopak ušetřit.
  • Začátek stavby se plánuje na rok 2029, plné spuštění o osm let později.
 

Právě se děje

Další zprávy