Praha chce vylepšit Vítězné náměstí. Vypíše soutěž na proměnu v reprezentativní místo

Ekonomika Ekonomika
13. 3. 2018 14:11
Intenzivní dopravu a kvalitní veřejný prostor lze skloubit stejně jako v Londýně, věří náměstkyně primátorky Petra Kolínská.
Vítězné náměstí (klikněte pro úplné zobrazení).
Vítězné náměstí (klikněte pro úplné zobrazení). | Foto: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Praha - Komplikovaná dopravní situace a nehostinné prostředí náměstí patří mezi hlavní problémy Vítězného náměstí v pražských Dejvicích. To má změnit urbanisticko-architektonická soutěž na novou podobu náměstí, kterou 16. dubna vyhlásí Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha).

"Kulaťák je další z řady významných pražských náměstí, které se chystáme zlepšit. V běhu je rekonstrukce Malostranského náměstí, špičkové světové týmy se chystají upravit park na Karlově náměstí, věnujeme se ale i náměstím mimo centrum. Příkladem je třeba náměstí OSN ve Vysočanech," říká primátorka Adriana Krnáčová.

Vítězné náměstí.
Vítězné náměstí. | Foto: IPR

Náměstí se má stát "reprezentativním místem Prahy 6, které bude dobře přístupné pro všechny, ať už se pohybují pěšky, na kole, automobilem, nebo veřejnou dopravou".

Porotě soutěže bude předsedat odborník na urbanismus Jan Jehlík. Jejím dalším členem pak bude i autor londýnského Trafalgar Square Peter Heath nebo berlínský architekt Ivan Reimann. V porotě zasednou i zástupci města v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou, náměstkyní Petrou Kolínskou, náměstkem Petrem Dolínkem a zástupci městské části Praha 6.

Právě Londýn podle náměstkyně Kolínské slouží jako důkaz, že je možné skloubit intenzivní dopravu a kvalitní veřejný prostor.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Švýcar Odermatt slaví v super-G v Beaver Creeku první výhru v SP

Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál superobří slalom v americkém Beaver Creeku a připsal si premiérové vítězství v seriálu Světového poháru. Druhého Nora Aleksandera Aamodta Kildeho porazil o desetinu sekundy. Vítěz úvodního super-G z Lake Louise, olympijský šampion Matthias Mayer z Rakouska, byl o další čtyři setiny třetí a upevnil si vedení v celkovém hodnocení SP.

Dvaadvacetiletý Odermatt se na trať spustil s číslem dvě a byl první, kdo dojel až do cíle. Jeho čas pak už nikdo nepřekonal. Všestranný Švýcar, jenž na loňském mistrovství světa juniorů získal pět zlatých medailí, tak potvrdil svůj talent i mezi elitou. Jeho dosavadním maximem v SP bylo druhé místo z obřího slalomu v Soldeu z minulé sezony.

"Bylo to na hraně, víc už bych přitlačit nemohl. Ale v super-G můžete být rychlý jedině tak, že pojedete na hraně. S číslem dvě to taky jinak nejde. Neměl jsem žádné informace, měl jsem v hlavě jen ideální linii a té jsem se držel," řekl.

V sobotu čeká lyžaře v Coloradu sjezd, v neděli je na programu obří slalom.

Další zprávy