Praha chce vylepšit Vítězné náměstí. Vypíše soutěž na proměnu v reprezentativní místo

Ekonomika Ekonomika
13. 3. 2018 14:11
Intenzivní dopravu a kvalitní veřejný prostor lze skloubit stejně jako v Londýně, věří náměstkyně primátorky Petra Kolínská.
Vítězné náměstí (klikněte pro úplné zobrazení).
Vítězné náměstí (klikněte pro úplné zobrazení). | Foto: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Praha - Komplikovaná dopravní situace a nehostinné prostředí náměstí patří mezi hlavní problémy Vítězného náměstí v pražských Dejvicích. To má změnit urbanisticko-architektonická soutěž na novou podobu náměstí, kterou 16. dubna vyhlásí Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha).

"Kulaťák je další z řady významných pražských náměstí, které se chystáme zlepšit. V běhu je rekonstrukce Malostranského náměstí, špičkové světové týmy se chystají upravit park na Karlově náměstí, věnujeme se ale i náměstím mimo centrum. Příkladem je třeba náměstí OSN ve Vysočanech," říká primátorka Adriana Krnáčová.

Vítězné náměstí.
Vítězné náměstí. | Foto: IPR

Náměstí se má stát "reprezentativním místem Prahy 6, které bude dobře přístupné pro všechny, ať už se pohybují pěšky, na kole, automobilem, nebo veřejnou dopravou".

Porotě soutěže bude předsedat odborník na urbanismus Jan Jehlík. Jejím dalším členem pak bude i autor londýnského Trafalgar Square Peter Heath nebo berlínský architekt Ivan Reimann. V porotě zasednou i zástupci města v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou, náměstkyní Petrou Kolínskou, náměstkem Petrem Dolínkem a zástupci městské části Praha 6.

Právě Londýn podle náměstkyně Kolínské slouží jako důkaz, že je možné skloubit intenzivní dopravu a kvalitní veřejný prostor.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku

Silný vítr dnes kolem poledne zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. V provozu je lanovka denně od 08:00 do 19:00. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Lanovka na Sněžku se rozjela do letní sezony ve středu 12. května, a to po více než třech měsících odstávky dané epidemickými restrikcemi. Následně se ve východních Krkonoších do letní sezony rozjely také lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a na Pláně, z Janských Lázní na Černou horu, z Velké Úpy na Portášky a z Herlíkovic na Žalý.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Kajakářka Galušková byla na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze devátá

Kajakářka Antonie Galušková obsadila na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze deváté místo. Jediná česká reprezentantka ve finálové desítce si připsala dotyky na třech brankách a zaostala 15 sekund za vítěznou Polkou Klaudií Zwolinskou.

Dvacetiletá Galušková ve svém prvním finále SP v kariéře zopakovala umístění ze semifinálové jízdy. Ve finále chyběla olympionička Kateřina Minařík Kudějová, jež v semifinále nadvakrát projížděla osmnáctou branku a skončila šestnáctá. Debutantka v seniorské reprezentaci Lucie Nesnídalová obsadila 23. příčku.

Zwolinská v Troji vyhrála už semifinále a nejlepší byla i v rozhodující jízdě. O necelé dvě sekundy za sebou nechala krajanku Natalii Pacierpnikovou, jež stejně jako ona předvedla čistou jízdu. Třetí skončila s odstupem 2,24 Australanka Jessica Foxová, která si připsala čtyři trestné sekundy.

Následuje finále kajakářů, do něhož postoupili z prvních dvou míst Jiří Prskavec s Vítem Přindišem a z devátého Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy