Praha chce změnit podobu zastávek MHD. Hledá design z místního prostředí

Ekonomika Ekonomika
9. 3. 2018 13:15
Po odpadkových koších, stojanech na kolo a lavičkách plánuje Praha vybrat nový vzhled zastávek a zábradlí.
Jak budou vypadat lavičky v Praze?
Jak budou vypadat lavičky v Praze? | Foto: IPR

Praha - Primátorka Adriana Krnáčová by ráda změnila vzhled až dva tisíce pražských zastávek městské hromadné dopravy. Měly by chránit nejen chránit před nepříznivým počasím, ale také být jednoduché na údržbu, odolné vůči vandalům i pomoci cestujícím orientovat se ve městě.

Zastávka na Karlově náměstí. Praha 1936
Zastávka na Karlově náměstí. Praha 1936 | Foto: IPR

"Pokračujeme v kultivaci veřejných prostranství a po lavičkách, odpadkových koších a stojanech na kola vybereme nový vzhled i pro zastávky. Výhledově by mělo proměnou postupně projít až 2000 zastřešených zastávek a já věřím, že se nám podaří najít takový design, který bude citlivý, moderní, ale přitom vkusný a nadčasový," říká Krnáčová.

Cílem města je vytvořit vlastní design, který vychází z prostředí Prahy.

"Přednost budou mít zastávky, které potřebují okamžitou výměnu, nebo kde dosud vůbec nejsou. Už dnes známe přes 350 takových míst," vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

Jednoduchá a účelná zastávka v Paříži
Jednoduchá a účelná zastávka v Paříži | Foto: IPR

Takzvané jednací řízení s uveřejněním není na rozdíl od klasické architektonické soutěže anonymní. Výhodou podle Boháče je, že komise, přizvaní odborníci a zadavatel mohou s účastníky při procesu komunikovat. Návrh zastávkového přístřešku a zábradlí je technicky náročnější, proto je k dosažení kvalitního návrhu nutná zpětná vazba, kterou řízení umožňuje.

Do druhé fáze postoupí tři až šest nejlepších návrhů. Ve třetí fázi, která je naplánovaná na listopad tohoto roku, bychom měli znát vítěze.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy