Pracovala jste na černo, řekl úřad ženě a sebral jí podporu. Zasáhnout musela ombudsmanka

Jan Prokeš Jan Prokeš
Aktualizováno 24. 9. 2017 22:21
Žena skládala zkoušku u nového zaměstnavatele v době, kdy ještě neměla podepsanou smlouvu. Úřad práce ji kvůli tomu, že pracovala “na černo”, vyřadil z evidence, a ona tak přišla o podporu. Pomohla jí až ombudsmanka, která přiměla ministerstvo práce a sociálních věcí, aby rozhodnutí zrušilo.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: René Volfík/Economia

Brno - Až u ombudsmanky našla zastání žena, kterou úřad práce vyřadil neoprávněně z evidence, protože si myslel, že pracovala "na černo". Žena tak přišla o podporu v nezaměstnanosti a musela si také sama platit pojistné, které by za ni jinak hradil stát.

Vyřazení nezaměstnané navíc podle ombudsmanky potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) přesto, že zástupci inspektorátu práce později otočili a řekli, že se o nelegální práci nejednalo. Ombudsmanka Anna Šabatová, na kterou se žena obrátila, přinutila ministerstvo vyřazení z evidence úřadu práce zrušit.

Celý problém vznikl v okamžiku, kdy se žena šla ucházet o práci do jedné firmy. S ní se ústně domluvila a v průběhu dne měla být podepsána dohoda o provedení práce. Její nový zaměstnavatel si však ještě chtěl vyzkoušet, jak žena požadovanou práci zvládne.

Během necelých tří hodin, kdy žena "na zkoušku" pracovala, se ale ve firmě objevili kontroloři z inspektorátu práce. Když zjistili, že zde žena pracuje bez jakékoliv smlouvy, informovali o tom úřad práce. Ten jí poté vyřadil z evidence uchazečů o zaměstnání. Ženě nepomohlo ani to, že ještě ten stejný den s firmou dohodu podepsala a poslala ji úřadu práce.

I když se později odvolala, MPSV se stejně postavilo na stranu úřadu. Podle Šabatové ministerstvo ženu potrestalo, aniž by prokázalo, že skutečně pracovala nelegálně. "Sankční vyřazení z evidence může mít pro uchazeče o zaměstnání vážné důsledky. Úřad proto musí vždy zjistit stav věci," říká Šabatová.

Pracovníci inspektorátu práce navíc měli začít vyšetřovat i firmu kvůli nezákonnému zaměstnávání. To ale zastavili. Na dotaz Šabatové inspektoři uvedli, že neměli dostatek důkazů o tom, že zde žena skutečně pracovala "na černo".

"Je to absurdní. Žena byla vyřazením z evidence úřadu práce jako jediná potrestána za něco, co ani nelze prokázat. Kvůli vyřazení z evidence přišla o pojištění a podporu v nezaměstnanosti," tvrdí Šabatová.

Ministerstvo nakonec podle ombudsmanky její argumentaci přijalo a vyřazení zrušilo. Ženě tak úřad práce vrátí podporu v nezaměstnanosti a doplatí jí i pojistné, které musela odvádět sama. Na reakci se redakce ptala i na MPSV, tam ale věc "přehodili" na úřad práce, z něho zatím odpověď nepřišla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy