Pracovala jste na černo, řekl úřad ženě a sebral jí podporu. Zasáhnout musela ombudsmanka

Jan Prokeš Jan Prokeš
Aktualizováno 24. 9. 2017 22:21
Žena skládala zkoušku u nového zaměstnavatele v době, kdy ještě neměla podepsanou smlouvu. Úřad práce ji kvůli tomu, že pracovala “na černo”, vyřadil z evidence, a ona tak přišla o podporu. Pomohla jí až ombudsmanka, která přiměla ministerstvo práce a sociálních věcí, aby rozhodnutí zrušilo.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: René Volfík/Economia

Brno - Až u ombudsmanky našla zastání žena, kterou úřad práce vyřadil neoprávněně z evidence, protože si myslel, že pracovala "na černo". Žena tak přišla o podporu v nezaměstnanosti a musela si také sama platit pojistné, které by za ni jinak hradil stát.

Vyřazení nezaměstnané navíc podle ombudsmanky potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) přesto, že zástupci inspektorátu práce později otočili a řekli, že se o nelegální práci nejednalo. Ombudsmanka Anna Šabatová, na kterou se žena obrátila, přinutila ministerstvo vyřazení z evidence úřadu práce zrušit.

Celý problém vznikl v okamžiku, kdy se žena šla ucházet o práci do jedné firmy. S ní se ústně domluvila a v průběhu dne měla být podepsána dohoda o provedení práce. Její nový zaměstnavatel si však ještě chtěl vyzkoušet, jak žena požadovanou práci zvládne.

Během necelých tří hodin, kdy žena "na zkoušku" pracovala, se ale ve firmě objevili kontroloři z inspektorátu práce. Když zjistili, že zde žena pracuje bez jakékoliv smlouvy, informovali o tom úřad práce. Ten jí poté vyřadil z evidence uchazečů o zaměstnání. Ženě nepomohlo ani to, že ještě ten stejný den s firmou dohodu podepsala a poslala ji úřadu práce.

I když se později odvolala, MPSV se stejně postavilo na stranu úřadu. Podle Šabatové ministerstvo ženu potrestalo, aniž by prokázalo, že skutečně pracovala nelegálně. "Sankční vyřazení z evidence může mít pro uchazeče o zaměstnání vážné důsledky. Úřad proto musí vždy zjistit stav věci," říká Šabatová.

Pracovníci inspektorátu práce navíc měli začít vyšetřovat i firmu kvůli nezákonnému zaměstnávání. To ale zastavili. Na dotaz Šabatové inspektoři uvedli, že neměli dostatek důkazů o tom, že zde žena skutečně pracovala "na černo".

"Je to absurdní. Žena byla vyřazením z evidence úřadu práce jako jediná potrestána za něco, co ani nelze prokázat. Kvůli vyřazení z evidence přišla o pojištění a podporu v nezaměstnanosti," tvrdí Šabatová.

Ministerstvo nakonec podle ombudsmanky její argumentaci přijalo a vyřazení zrušilo. Ženě tak úřad práce vrátí podporu v nezaměstnanosti a doplatí jí i pojistné, které musela odvádět sama. Na reakci se redakce ptala i na MPSV, tam ale věc "přehodili" na úřad práce, z něho zatím odpověď nepřišla.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy