Pořád jsme málo šílení. Češi, zaplatím vaše nápady

Robert Břešťan, Ekonom
4. 2. 2014 14:00
Michael Ruggier ze společnosti Shell vyhledává nové nápady z oboru energetiky
Michael Ruggier
Michael Ruggier | Foto: Jan Rasch

Michael Ruggier vypadá náramně spokojeně a jeho dobrá nálada je chtě nechtě nakažlivá. Ve společnosti Shell zastává pozici takzvaného Game Changera a sám o sobě prohlašuje, že má tu nejlepší práci na světě.

V čem spočívá? Má k dispozici 20 milionů eur ročně, malý tým spolupracovníků a nevšední úkol - vyhledávat nové nápady, vynálezy a inovace, nejlépe z oboru energetiky, které by mohl finančně podpořit.

S nápadem může přijít kdokoli. Nedávno takto jeho tým pomohl k naplnění ideje sedmnáctiletého Nizozemce na výrobu elektřiny z turbíny připevněné na kajtu, jakémsi velkém létajícím drakovi.

"Když se ukáže, že vynález funguje, jeho další využití stále náleží tomu, kdo s ním přišel. To nás asi dost odlišuje od různých fondů rizikového kapitálu. Náš zisk je v tom, že můžeme inovaci uplatnit v praxi, a mít tak náskok před konkurencí," říká v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

"Ať se mi ozvou i lidé z Česka," vyzývá Ruggier všechny majitele dobrých nápadů. Nevzpomíná si, že by už někoho z České republiky podpořil. "Může to být naše chyba. O tom, že něco jako projekt Game Changer existuje, vaše firmy či vědci, nebo prostě lidé se zajímavými nápady, nevědí. Ale samozřejmě jde o to, aby svůj nápad dokázali nabídnout," říká.

Vášeň pro alternativní zdroje

Podpory se dočká zhruba deset projektů ročně, celkově už jich bylo podpořeno kolem dvou set.

Ruggier se zaměřuje na zajímavé myšlenky a vynálezy z oboru energetiky. "Ale je jedno v jaké podobě, zda jde proti proudu, je nekonvenční, zelená, nebo zda jde o nápady spojené třeba s těžbou ropy či plynu. Osobně mám ale vášeň hlavně pro alternativní zdroje energie," upřesňuje.

Jaké je pro něj měřítko úspěchu? "Nejsme charitativní organizace, takže nás musí zajímat přínos, který z toho může mít Shell. Ale i když se ukáže, že jde o slepou uličku, je to také užitečná informace. A když se potvrdí, že nějaký nápad může fungovat, snažíme se najít možné využití pro potřeby naší firmy. Ale nápad jako takový a jeho další využití náleží tomu, kdo s ním přišel. To nás asi dost odlišuje od různých fondů rizikového kapitálu," zdůrazňuje Ruggier.

Finanční podpora nemá žádný limit ve smyslu, že by každý z podpořených projektů dostal stejnou maximální částku. "Často je to tak, že umožňujeme lidem práci na jejich projektu tím, že jim hradíme mzdu, a oni tak mají klid a čas se plně věnovat svému nápadu. Maximem jsou dva roky," vysvětluje Ruggier.

Zástupce Shellu souhlasí s tím, že asi na začátku každé velké změny, technologického pokroku, byla idea, která se lidem jevila jako bláznivá.

"Dokonce si myslím, že jsme pořád ještě málo šílení a jsme příliš svázaní a spokojení s tím, co už máme. Měli jsme tu průmyslovou revoluci, pak internet, ale přijde mi, že teď vlastně jen čekáme, že něco přijde samo. Kde je nějaká opravdu velká a radikální inovace posledních let? Já ji nevidím. A čekal bych ji právě v oblasti alternativních zdrojů energie," říká.

Foto: Aktuálně.cz

Led z nebe. I bez elektřiny

Jaký je asi nejbláznivější nápad, který zatím Shell podpořil? Vedle zmíněného draka je to například led z nebe. Uspěl s ním Marcel Verduyn, který je inženýrem v Shellu.

Na počátku bylo pozorování, jak letadlu za letu zamrzají okna, a napadlo ho, že tohle je možnost, jak si i v oblastech bez elektřiny opatřit led, jak například mrazit potraviny. Připojil k balonu zásobník vody, která v určité výšce zmrzne, a když balon klesá, stoupá nahoru druhý balon s vodou.

A nejde jen o uchovávání potravin, ale i o to, že led v sobě koncentruje energii. Energie vydaná na to, aby roztála tuna ledu, odpovídá tomu, jako by stovka 40wattových žárovek svítila nepřetržitě 24 hodin.

Koncept se mimochodem velmi zalíbil pivovaru Heineken, který se snaží jít zelenou cestou a mohl by tenhle nápad využívat k chlazení piva například v Africe. A hodlá to využít i na olympiádě v Brazílii.

Rozhovor s Michaelem Ruggierem najdete v týdeníku Ekonom.

---------------------------------------------------------------------------

Jaká byla nejbláznivější myšlenka, kterou Shell nepodpořil?

Kolikrát se jej někdo pokusil přesvědčit, že vynalezl perpetuum mobile?

Má Ruggier vyčísleno, zda se investované peníze vracejí?

Čtěte kompletní rozhovor v aktuálním vydání týdeníku Ekonom. K dostání na obvyklých místech.

Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízeních se systémem Android.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 1 hodinou

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy