Dánové představili prototyp papírové pivní lahve. Vnitřek však zůstává na půl cesty

ČTK ČTK
14. 10. 2019 11:51
Dánský pivovar Carlsberg vyvíjí papírovou lahev na pivo vyrobenou z udržitelných zdrojů dřevoviny. Společnost představila dva prototypy, které jsou plně recyklovatelné a mají vnitřní bariéru, která drží pivo v lahvi, uvedla agentura AP.
Foto: Carlsberg

Vnitřní bariéra je vyrobená z polymerů. Carlsberg se však podle svých slov snaží vytvořit lahev, která by byla vyrobená výhradně z biomateriálů, bez polymerů.

Prototypy lahví jsou součástí snahy firmy o nulové uhlíkové emise v jejích pivovarech a snížení uhlíkové stopy v rámci celého podniku do roku 2030 o 30 procent.

Carlsberg pracuje na designu papírové lahve od roku 2015 spolu s technologickou firmou ecoXpac, výrobcem obalů BillerudKorsnäs a výzkumníky z Dánské technické univerzity.

Pivovar také spojil síly s cílem podpořit papírové lahve s dalšími společnostmi, jako jsou Coca-Cola, švédský výrobce vodky Absolut a výrobcem kosmetiky L'Oréal.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Straku střídá u fotbalistů Karviné slovenský kouč Jarábek

Nástupcem Františka Straky u fotbalistů Karviné se stal slovenský trenér Juraj Jarábek. Sedmapadesátiletý kouč vedl naposledy Zlaté Moravce, ve slovenské lize působil i v Trnavě. Největší úspěch zažil v Dinamu Tbilisi, s kterým v roce 2016 vyhrál gruzínskou ligu i pohár.

"Od angažování trenéra Jarábka si slibujeme zlepšený herní projev a především body do tabulky, kterých nemáme moc," uvedl člen představenstva MFK Karviná Petr Hort na klubovém webu.

Karviná je v prvoligové tabulce předposlední. Už pět zápasů nevyhrála a nedala v nich ani gól. Proto skončil v pondělí u mužstva po osmi měsících trenér Straka.

před 36 minutami

Autobus narazil na Mělnicku do nákladního auta, jeden člověk zemřel

Do nákladního auta narazil na silnici I/16 u Nové Vsi na Mělnicku autobus. Jeden cestující, který seděl vpředu, zemřel. V autobusu cestovaly děti, žádné však nepotřebovalo ošetření.

Řidič autobusu zůstal po havárii ve voze zaklíněný, s jeho vyproštěným pomáhali hasiči. Dechová zkouška u řidiče autobusu neukázala přítomnost alkoholu. O tom, zda je zraněný šofér nákladního vozu, zatím mluvčí neměla informace. Příčinu a další okolnosti nehody policisté vyšetřují.

Další zprávy