Online: Rodiče se svých postižených dětí zbavují méně

Domácí Domácí
16. 6. 2010 12:15
Online rozhovor s Pavlou Těhníkovou z Rané péče Diakonie Stodůlky
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Jejich denním chlebem je už od roku 1994 pomáhat rodinám, kterým se narodilo dítě s mentálním, pohybovým, případně kombinovaným postižením. Anebo rodičům, jejichž potomek se vyvíjí opožděně.

Podle Pavly Těhníkové, poradkyně rané péče se služba pod Diakonií v pražských Stodůlkách především snaží provázet rodiny v nesnázích obdobím po narození postiženého dítěte a pomáhá jim nalézt cesty, jak vychovávat své potomky v přirozeném prostředí, aniž by se jim svět musel "obrátit naruby".

Jak se v dnešním světě pomáhá postiženým? Pomáhá stát? A zapojují se i firmy či lidé? Co se změnilo za patnáct let, kdy Diakonie ve Stodůlkách funguje?

Pavla Těhníková odpovídala na dotazy čtenářů.

Odpovězeno: 16. 06. | 11:00Autor: Olga

Otázka: Dobrý den, jaký typ postižení je u dětí v současné době nejčastější? Došlo v tomto ohledu v posledních letech k nějaké změně? Za případnou odpověď děkuji.

Pavla Těhníková : Dobrý den,
bohužel konkrétní stastistiku nemám po ruce, ale u nás v rané péči se nejčastěji setkáváme s dětmi s Downovým syndromem, autismem a dětskou mozkovou obrnou v různé míře /kvadruparéza, hemiparéza/. K nám do rané péče se velmi často dostávají děti ještě s neurčenou diagnózou, jejich vývoj je opožděn a až postupem času se u nich určí diagnóza.

Odpovězeno: 16. 06. | 11:03Autor: phoenixe

Otázka: Dobrý den. Zajímala by mě jedna věc. Většinou se všude uvádí, že pokud se do rodiny narodí dítě se zdravotním pojištěním, že otcové tuto situaci ve většině případů neunesou, odchází a zakládají nové rodiny a matka zůstává s dítětem sama. Chtěla bych se zeptat, zda máte jinou zkušenost? Děkuji

Pavla Těhníková : Dobrý den,
máte pravdu, velmi často se tato informace uvádí. Dle zkušeností z rodin, kterým poskytujeme službu raná péče máme zkušenosti především pozitivní. Tatínkové zůstavají doma se svoji rodinou. Řekla bych, že tak v pěti procentech je tomu jinak.

Odpovězeno: 16. 06. | 11:04Autor: Pavel

Otázka: Dobrý den, jedna paní se tu ptala zda máte jinou zkušenost, než že se narodí dítě a otec to neunese a odejde od rodiny. Proto vás mohu podpořit ve Vaší odpovědi, že mám rád svoje dítě a ať je jaké chce, tak jsme rodina a rodina zůstaneme a o dítě se s manželkou postaráme.

Pavla Těhníková : Dobrý den,
děkuji za Vaši reakci a je moc hezké slyšet tato slova i od otců, kteří většinou zůstávají bez povšimnutí. Děkuji

Odpovězeno: 16. 06. | 11:10Autor: Pavel

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se tímto také zeptat, jaké způsoby pomoci poskytuje centrum rané péče? Děkuji

Pavla Těhníková : Dobrý den,
Raná péče Diakonie Stodůlky je terénní sociální služba pro rodiny s dětmi se zdravotním postižením (mentální, fyzické či kombinované) a pro děti s ohroženým vývojem (např. to mohou být děti nedonošené nebo děti jejichž vývoj je opožděn). Terénnost znamená, že dojíždíme přímo k rodinám domů. Každá rodina má svého poradce rané péče, který poskytuje jednak podporu rodině (prostřenictvím především naslouchání,sdílení. pomoci se zorientovat v nové situaci, sociálněprávní poradenství) a jednak podporu vývoje dítěte (děláme pozitivní diagnostiku vývoje dítěte, navrhujeme čínnosti jak děťátko rozvíjet, půjčujeme hračky, pomáháme s výběrem a získáním rehabilitačních pomůcek a mnoho dalšího). Více informací získáte na našich webových stránkách www.rana-pece.cz

Odpovězeno: 16. 06. | 11:15Autor: Linda

Otázka: Dobrý den, v čem vidíte největší přínos Vaší práce v rodinách s postiženým dítětem? Jak konkrétně probíhá Vaše pomoc a jakým způsobem naleznou potřebné rodiny Vaše služby? Děkuji za odpoveď a přeji sílu do práce, která má velký sociální smysl.

Pavla Těhníková : Dobrý den a moc děkuji za přání dostatku sil :-)
Osobně to vnímám jako jejich velkou podporu v situaci, ve které se rodina momentálně nachází. Snažíme se jim pomoci zorientovat se v této nové siutaci a být jejich partnery. Od rodin dostáváme zpětnou vazbu především takovou, že se necítí v obtížné situaci sami, mají se na koho obrátit a vědí, že tu pro ně jsme. Dostávají od nás mnoho rad a nápadů, které jim pomáhají především v každodenním životě. Nevím zda jsem odpověděla dostatečně. Řekla bych, že je to hodně individuální a každá rodina to vnímá a cítí jinak.

Odpovězeno: 16. 06. | 11:20Autor: vera

Otázka: jak byste poradila rodicum, kteri maji postizene dite a maji strach se o nej starat, ze to nezvladnou? kam se maji obratit?

Pavla Těhníková : Dobrý den,
pokud je to rodina, které se právě narodilo dítě se zdravotním postižením nebo se o diagnóze dozvědělo teprve teď (dítě od 0 do 7 let věku), tak bych je určitě odkázala na službu raná péče. Poradce rané péče dojede do rodiny domů a je schopen pomoci rodičům zodpovědět jejich dotazy, podpořit je a předat jim kontaktní informace na další pomocné služby v okolí. Seznam středisek poskytujicí ranou péči naleznete na stránkách Asociace poradců rané péče.

Odpovězeno: 16. 06. | 11:21Autor: La hire

Otázka: Odkládají nadále rodiny postižené děti do domovů?

Pavla Těhníková : Ano stává se to. My v rané péči se snažíme o to, aby děti zůstávaly doma se svými rodiči. Podporujeme rodiče v péči o jejich dítě a pomáháme jim k tomu dodávat vše, co k tomu potřebují.

Odpovězeno: 16. 06. | 11:27Autor: Martina

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je postižení v ČR rozsáhle a tyky dá se vůbecc předejít tomu aby dítě postížene nebylo???, z jakého důvodu se tak děti rodí?? A jesti se dá už v těhotenství poznat zda miminko bude mít nějaké postížení, nebo zda se to zjísti až pří narození.
děkuji

Pavla Těhníková : bohužel nemám u sebe konkrétní statistiky, určitě by se daly vyhledat na ČSÚ (český statistický úřad) nebo WHO (světová zdravotnická organizace). Dnes už existují metody, jak zjistit, zda je děťátko v pořádku před porodem. Ovšem i tyto zákroky bývají vysokým rizikem vzniku postižení právě v průběhu zákroku. My v rané péči máme zkušenosti, že rodiče během těhotenství nic netušili a dozvěděli se o problému u svého děťáka až po porodu, případně měli za sebou velmi těžký porod.

Odpovězeno: 16. 06. | 11:31Autor: Natalie Šímová

Otázka: Dobrý den, jak v praxi funguje Vaše poradenství, když rodina s postiženým dítětem není z Prahy ani z blízkého okolí, takže není snadné Vás navštívit osobně?
Děkuji, Natalie

Pavla Těhníková : Dobrý den,
v praxi to funguje tak, že každé středisko rané péče poskytuje službu raná péče v určitém regionu. Rodina si může vyhledat organizace, které poskytují tuto službu v jejich regionu v Registru poskytovatelů sociálních služeb. Naše Raná péče Diakonie Stodůlky dojíždí do Prahy, Středočeského, Plzeňského a nově do Ústeckého kraje.
Raná péče je terénní sociální služba a proto by vždy měla přijet k Vám domů.

Odpovězeno: 16. 06. | 11:34Autor: dan

Otázka: zmenilo se neco za tech 15 let, co fungujete? da se treba rict, ze dnes si rodice nechavaji postizene dite casteji nez driv?

Pavla Těhníková : V rané péči nejsem tak dlouho, ale řekla bych, že dnes rodiče daleko více žijí se svými dětmi doma než dříve. Je to především díky vzniku sociálních služeb a rodiče mají na výběr řadu služeb, které si mohou nastavit tak, jak sami potřebují. Bohužel ne všechny regionyv ČR jsou tak dobře pokryty sociálními službami jako je třeba Praha a další velká města.

Odpovězeno: 16. 06. | 11:35Autor: eva

Otázka: Fandím všem kdo mají odvahu darovat své srdce.
Přeji Vám do vaší práce hodně sil a otevřených srdcí

Pavla Těhníková : děkujeme a můžete nás třeba přijít podpořřit na náš Benefiční koncert pro ranou péči, který pořádáme zítra 17. června od 17. hodin v Baráčnické rychtě v Praze. více na www.rana-pece.cz

Odpovězeno: 16. 06. | 11:41Autor: kuba

Otázka: Dobry den, jaka je vase zkusenost s firemnimi dary? Pojimaji to podniky vetsinou jako "charitu" a "vykupovani spatneho svedomi", nebo jste narazili i na partnery, kteri se s vami primo zapojuji do projektu? napriklad, ze by jejich zamestnanci primo s necim u vas pomahali, apod?

Pavla Těhníková : bohužel moc velkou zkušenost s firemními dary nemáme. Pokud dostáváme finanční podporu od menších firem, tak to jsou především firmy, které nám fandí a podporují naši činnost. Tím, že nemáme stálé finanční dárce, pokoušíme si schánět finance na činnost našeho střediska i jinou cestou. Např. momentálně naše středisko pořádá Benefiční koncert pro ranou péči zítra 17.června v Baráčnické rychtě v Praze, na který vás všechny srdečně zvu. více na www.rana-pece.cz

Odpovězeno: 16. 06. | 11:42Autor: Martina

Otázka: Pokrač, k mé otáz. v 10:53 Martina Jste úžasní že se snažíte pomáhat jiným. Já svoje děti ještě nemám, ale plánujeme spolu spřítelem založit rodinu. Vžyť děti jsou tak krásne a jsou smyslem našeho života. I kyž se narodí nemocné díte, nemůžeme ztrácet naději-chce to hodně síly a hlavně oporu.

Pavla Těhníková : moc děkuji za vaši reakci

Odpovězeno: 16. 06. | 11:46Autor: rejpal

Otázka: Zdravim vas, pokud se nepletu, tak tento tyden svolavate do Prahy charitativni koncert, na kterem chcete vybirat penize na vas provoz? To mi pripada, ze se za tech patnact roku v pomoci potrebnejm teda moc nezmenilo, pokud je to stale takhle...

Pavla Těhníková : spíše ho pořádáme :-) Ano je to tak, zítra 17.června od 17 hodin v Baráčnické rychtě v Praze pořádáme Benefiční koncert pro ranou péči, výtěžek této akce půjde na zakoupení auta, které nutně potřebujeme na cestu za rodinami. Momentálně dojíždíme do třech krajů, je nás pět poradkyň a máme jen jedno auto. Ačkoliv jsme služba terénní, tak si nemůžeme v dotacích zažádat o tento nutný dopravní prostředek naší práce. Nejen naše středisko, ale i řada dalších neziskových organizací si musí sama hledat finanční prostředky na svoje dofinancování

Odpovězeno: 16. 06. | 11:52Autor: Eva

Otázka: Dobrý den,můžu vědět,jestli je tato služba i jižních Čechách? Mám totiž 2 (už větší ) postižené děti a nikdy mi taková to služba nebyla nikým nabídnuta.Navíc jsem s dětmi sama,tatínek tuto realitu neunesl.Děkuji

Pavla Těhníková : Jste jistě velice statečná žena a přeji Vám mnoho dalších sil.
V jižních čechách poskytuje tuto službu organizace I MY Soběslav. Další poskytovatele si můžete vyhledat buď na stránkách Asociace pracovníků v rané péči nebo v Registru poskytovatelů sociálních služeb.
Poskytovatelé rané péče se snaží především spolupracovat s neonatologií, porodnicemi, psychology, neurology, dětskými lékaři a sociálními odbory, které by měly o této služby vědět a především dávat na ni kontakty.

Odpovězeno: 16. 06. | 11:57Autor: Marcela

Otázka: Našemu synovi 2,5 r byla určena před týdnem dg. Dětský autismus,jak překonat ten prvotní šok,manžel to nese velmi těžce,kam se obrátit a co nás vůbec čeká,bude náš život hodně odlišný.Děkuji Marcela

Pavla Těhníková : zkuste kontaktovat ranou péči ve vašem okolí. Vyhledat ji můžete v Registru poskytovatelů sociálních služeb nebo na stránkách Asociace pracovníků v rané péči.
Tato situaci jistě změní Váš život a poradce rané péče by Vám měl pomoci se s touto situací vyrovnat tak, aby Váš dosavadní život zůstal v co největší míře zachován.

Odpovězeno: 16. 06. | 12:03Autor: Zdeněk

Otázka: Dobrý den,
pokud byla dcera malá, tak jsme využívali rovněž služeb rané péče. Od té doby se o nás nikdo nezajímá a je to dost náročné. Sociálka chodí akorát když oni potřebují! Dceři je již 13roků a máme hlavně problém sehnat kvalifikovanou osobní asistenci. Můžete nám prosím poradit? Děkuj

Pavla Těhníková : s osobní asistencí to je bohužel v poslední době dost veliký problém. Pokud jste v péči SPC (Speciálně pedagogického centra), tak se s nimi o tom určitě poraďte, případně kontaktujte SPC ve Vašem okolí nebo se rovnou obraťte na poskytovatele osobní asistence ve Vašem regionu.
V poslední době se nám párkrát povedla spolupráce s Úřadem práce, který vyhledá vhodného uchazeče o zaměstnání, v rámci rekvalifikace zajistí odpovídající kurz pro osobního asistenta (týká se to tedy asistenta pedagoga do zařízení) a domlouváte se s Úřadem na dalších věcech.

Odpovězeno: 16. 06. | 12:11Autor: Viki

Otázka: Dobrý den,co poradíte mamince těžce postižených děti,aby nevyhořela?

Pavla Těhníková : Asi hlavně vytrvat.

Bohužel náš čas vypršel a nemohu odpověď všem. Děkuji za Vaše dotazy. Případné další informace o službě raná péče získáte na našich webových stránkách www.rana-pece.cz Děkuji Pavla Těhníková

 

Právě se děje

Další zprávy