Karviná - Těžební společnost OKD spojí od 1. ledna své závody Darkov a Karviná, čímž vytvoří Důlní závod 1. U dalších dvou důlních závodů se změní názvy: ze Závodu Důl ČSM bude Důlní závod 2 a ze Závodu Důl Paskov na Frýdecko-Místecku Důlní závod 3.
Pokračování restrukturalizace firmy má vést k dalším úsporám a zefektivnění provozu. ČTK o tom informoval mluvčí OKD Marek Síbrt.
Nové propouštění se v nejbližší době ve firmě nechystá. Ke konci roku už ale společnost 300 zaměstnanců opustilo. Podnik má přibližně 11 000 vlastních zaměstnanců, dalších 3000 lidí zaměstnávají dodavatelské firmy.
Síbrt uvedl, že sloučení provozů na Karvinsku po organizační stránce na povrchu považuje firma za logické, neboť pod zemí už propojeny jsou. Společnost od spojení očekává zvýšení efektivity. Nový ředitel Důlního závodu 1 Boleslaw Kowalczyk upozornil, že černouhelné společnosti na celém světě nyní bojují o přežití a ročně se jich tisíce zavírají.
"Současné strategické rozhodnutí nám pomůže například v situaci, kdy je na některém z pracovišť nedostatek pracovníků, na jiném nejsou naopak ve své profesi aktuálně potřeba. Budeme je moci flexibilně přesouvat. Pozitivní efekty se projeví i v administrativě," uvedl Kowalczyk.
Síbrt uvedl, že produktivitu zvýší například možnost přesouvat kolektivy vybavování a likvidace mezi původními dvěma závody. "Od druhé poloviny roku se počítá i s flexibilními přesuny razičských (zpřístupňují ražbou důlních děl nové bloky k dobývání) a rubáňových (těží uhlí) kolektivů," uvedl mluvčí.
Uvažovalo se také o tom, že se do slučování zapojí i poslední důlní provoz v karvinské části revíru, nynější Důl ČSM. Vzhledem k možným budoucím rozvojovým projektům se ale nakonec pracovní skupina, která situaci analyzovala, rozhodla zachovat jeho provoz samostatný.
"Musíme chápat firmu jako jeden celek, protože hospodářské výsledky jedné části bezprostředně ovlivňují druhou. A to je jedním z důvodů současných změn v organizační struktuře. Pevně věřím, že se ukáže, že jde o krok správným směrem, který povede k dalšímu zvyšování produktivity, a tedy snižování nákladů v OKD," uvedl provozní ředitel OKD Pavel Hadrava.
Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těží jej ve čtyřech hlubinných dolech. OKD je dceřinou firmou společnosti New World Resources (NWR), která po nedávném dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining. V této skupině, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala (mimo jiné majitel vydavatelství Economia, pod které spadá deník Aktuálně.cz). Ve firmě NWR drží zbylé podíly institucionální investoři a drobní akcionáři.
OKD se dlouhodobě potýká s nízkými cenami uhlí a dělá úsporná opatření. Loni firma oznámila, že zavře prodělečný Důl Paskov. Stát se ale letos s NWR dohodl na pokračování těžby v tomto dole do konce roku 2017 a vláda za to zaplatí 600 milionů korun na sociální programy pro horníky.
Poznámka: Spolumajitel NWR Zdeněk Bakala vlastní i společnost Economia, která vydává online deník Aktuálně.cz.