Obří most mezi Hongkongem a Macaem slaví rok. Cestu zkrátil ze tří hodin na 30 minut

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
22. 10. 2019 12:29
Nejdelší mostní konstrukce na světě vedoucí přes moře slaví rok provozu. Dílo čínských stavbařů spojuje pevninu, Hongkong a Macao. Pětapadesát kilometrů dlouhá stavba zahrnuje tři mosty, jeden tunel a dva uměle vytvořené ostrovy.
Foto: ČTK

Konstrukce spojila tři lokality v deltě Perlové řeky - Hongkong, Macao a město Ču-chaj v pevninské Číně. Cesta mezi třemi městy se tím zkrátila ze tří hodin na 30 minut. Po mostu vedou dvě šestiproudové silnice, které prochází i tunelem 40 metrů pod hladinou moře. Velké lodě, které oblast křižují, tak nemusí měnit trasy.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy