Společnost O2 zvýšila zisk o dvě pětiny, akcionáři mají šanci na vyšší dividendu

ČTK ČTK, Marek Miler
Aktualizováno 19. 10. 2015 9:00
Investory a analytiky zajímalo zejména to, jak se v hospodaření O2 projeví rozdělení firmy. Výsledky jsou lepší, než bylo očekávání. Od rozdělení firmy se cena akcií O2 více než ztrojnásobila, částečně také proto, že investoři očekávají, že firma vyplatí mimořádnou dividendu. Ta dnes oznámila, že představenstvo zamýšlí navrhovat výplatu 90 procent až 110 procent čistého zisku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Společnost O2 zvýšila za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk na 3,73 miliardy korun, což je o 49 procent více než před rokem. Provozní výnosy klesly o 0,3 procenta na 27,7 miliardy korun. Za celý letošní rok operátor očekává provozní zisk EBITDA mezi 9,9 a 10,2 miliardy korun a čistý zisk mezi 4,85 a 5,2 miliardy korun.

V samotném třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 41 procent na 1,4 miliardy korun. Stojí za ním vyšší tržby za mobilní data a růst byznysu na Slovensku. Firma také zaznamenala úspory v důsledku vyčlenění infrastrukturní divize do podniku Cetin. Provozní zisk EBITDA se meziročně zvýšil o 24,7 procenta na 2,7 miliardy korun. Celkové provozní výnosy byly 9,3 miliardy korun, což představuje pokles o 0,4 procenta.

Investory a analytiky zajímalo zejména to, jak se v hospodaření O2 projeví rozdělení firmy. Majoritní vlastník, finanční skupina PPF, vydělila od června veškerou infrastrukturu, vysílače a tisíce kilometrů datových kabelů do samostatné firmy Cetin. Výsledky jsou proto očištěné, aby byly srovnatelné s loňským rokem. A jsou lepší, než bylo očekávání analytiků.

"Po čtyřech měsících od rozdělení je vedení společnosti přesvědčeno, že se nový provozní model stabilizoval a je udržitelný a životaschopný také do budoucna," uvedla společnost v tiskové zprávě.

Od rozdělení firmy se cena akcií O2 více než ztrojnásobila, částečně také proto, že investoři očekávají, že firma vyplatí mimořádnou dividendu

Firma dnes oznámila, že představenstvo O2 zamýšlí navrhovat výplatu 90 procent až 110 procent čistého zisku a zároveň nezadlužit společnost nad úroveň 1,5 krát čistý dluh vůči EBITDA. S ohledem na celoroční výhled čistého zisku i novou dividendovou politiku nabízejí akcie O2 v současné době dividendový výnos ve výši zhruba sedm procent, což je výrazně více než medián dividendového výnosu v zemích střední a východní Evropy a Turecka pro rok 2015.

"Čtvrtletní čistý zisk 4,5 koruny na akcii a za leden až září 12 korun na akcii vede k celoročnímu odhadu čistého zisku na akcii zhruba 15,5 až 16 korun na akcii," říká analytik Petr Hlinomaz z BH Securities. Podle Václava Kmínka z Patria Finance vyplatí O2 za letošní rok pravděpodobně vyplatí slušnou dividendu 14 až 18 korun na akcii. J&T Banka odhaduje 17,8 korun na akcii.

"Kromě výplaty dividendy se vracíme k myšlence odkupu vlastních akcií," dodává finanční ředitel Tomáš Kouřil. Odkup by měl být zahájen v lednu a v příštích pěti letech chce firma nakoupit akcie až za osm miliard korun nebo do výše deseti procent celkového počtu kmenových akcií.

"Jsem rád, že se loajalita našich zákazníků udržela na historicky nejvyšší úrovni a výše jejich průměrné útraty se stabilizovala, přestože cena mobilního volání na trhu klesla o čtvrtinu. To potvrzuje, že naši zákazníci naší nabídce věří, vidí v ní hodnotu a objednávají si další služby," uvedl generální ředitel O2 Tomáš Budník.

V hospodaření za třetí čtvrtletí zůstávají i nadále klíčovou oblastí růstu mobilní data, O2 TV a výsledky dceřiné firmy O2 Slovakia. Celkový počet mobilních zákazníků klesl o tři procenta na 4,91 milionu, jejich průměrná útrata však roste. Počet domácností, které využívají digitální televizi O2 TV se zvýšil o osm procent na 193 000, pevný internet od O2 využívalo k 30. září 796 000 zákazníků. Víc než polovina využívala rychlejší technologii VDSL.

V segmentu pevných linek došlo k meziročnímu poklesu provozních výnosů o sedm procent na 8,56 miliardy korun. Provozní výnosy v mobilním segmentu zaznamenaly v prvních třech čtvrtletích nárůst o 0,8 procenta na 14,34 miliardy korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po prvním kole úterní tajné volby neobsazené

Poslanci nezvolili nominanta ANO Karla Havlíčka ani předsedu SPD Tomia Okamuru. Oba postoupili do druhého kola, které následuje. Jeho výsledky budou vyhlášeny ve středu ráno.

Ke zvolení bylo nutných 81 poslaneckých hlasů. Někdejší vicepremiér Havlíček dostal 57 hlasů a Okamura 24 hlasů, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Komise vydala 161 hlasovacích lístků, 11 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Volilo tedy 150 poslanců.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Šéfkou Klicperova divadla zůstává na dalších šest let Mikulková

Klicperovo divadlo v Hradci Králové nadále povede dosavadní ředitelka Eva Mikulková. V konkurzu porazila bývalého šéfa pražského Národního divadla Daniela Dvořáka a divadelníka Josefa Jana Kopeckého. Rozhodnutí výběrové komise v úterý schválila správní rada, která Mikulkovou potvrdila ve funkci na dalších šest let.

"Pandemie ze všeho nejvíce nepřeje kultuře a pro divadla a další kulturní instituce je to mimořádně těžká doba, proto je dobře, že tým kolem paní ředitelky bude moci pokračovat," říká náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová z hnutí Východočeši.

Divadlo mělo před pandemií rozpočet okolo 70 milionů korun, vloni 65 milionů. Financují jej z největší části město Hradec Králové a dále Královéhradecký kraj s ministerstvem kultury. Mikulková jej vede od roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brankář Čiliak se po dvou letech vrací do Komety Brno

Slovenský hokejový brankář Marek Čiliak bude znovu po dvou letech chytat za Kometu Brno. Klub na svém webu oznámil, že jednatřicetiletý gólman začne ve středu s týmem trénovat. Čiliak naposledy působil v Popradu ve slovenské lize, v české nejvyšší soutěži má za sebou vedle Brna také angažmá ve Zlíně a Motoru České Budějovice.

V Brně ale působil dohromady deset let, chytal tam už v mládežnických kategoriích od roku 2005 a s Kometou vybojoval kompletní medailovou sbírku v extralize včetně titulů v letech 2017 a 2018. Spolu s play off za Kometu odchytal 276 z celkových 318 zápasů v nejvyšší soutěži.

"Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal," uvedl na webu Komety účastník dvou mistrovství světa. "Udělám všechno pro to, abych splatil důvěru, kterou jsem teď dostal," dodal brankář, který během kariéry také chytal za Znojmo v EBEL, Slovan Bratislava v KHL či za Nitru v nejvyšší slovenské soutěži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy