O2 jako poslední operátor nabídl neomezená data. Začínají na 1099 korunách

Jan Úšela ČTK Jan Úšela, ČTK
12. 9. 2019 11:44
Operátor O2 nabídne od pondělí nové tarify s neomezenými daty. Cena tarifů Neo bude začínat na 1099 korunách za neomezené volání a stahování dat s rychlostí 5 Mbit/s, což je osmkrát méně, než jakou rychlostí běží operátorova LTE síť.
Foto: Ludvík Hradilek

Tarif s rychlostí do 20 Mbit/s bude stát 1299 korun a neomezené stahování o rychlosti až 300 Mbit/s vyjde na 1599 korun měsíčně. Nejdražší datový tarif s 1 GB dat v zahraničí vyjde na 2499 korun. Uvedli to zástupci společnosti na čtvrteční tiskové konferenci.

"Nejvyužívanějšími aplikacemi v mobilních sítích jsou YouTube a další služby zaměřené na streamované video. Když jsme testovali potřebnou rychlost stahování u těchto služeb, vyšlo nám, že dostačuje 5 Mbit/s," uvedl generální ředitel Jindřich Fremuth. Operátor na čtvrteční tiskové konferenci nabídl datově neomezené tarify různých rychlostí k otestování. Ten nejpomalejší zvládal přehrát HD vysílání internetové O2 televize. 

Nejdražší datový tarif s 1 GB dat v zahraničí a rychlostí až 300 Mbit/s vyjde na 2499 korun. V balíčcích O2 Spolu pak mohou zákazníci díky kombinaci služeb ušetřit stovky korun měsíčně. Například balíček O2 Spolu s neomezenými daty, neomezeným voláním, internetem na doma a O2 TV včetně Sportu a kanálu HBO vyjde měsíčně na 1499 korun.

Konkurence již tarify s neomezenými daty představila. T-Mobile nabízí neomezený datový tarif za 1175 korun měsíčně, tarif včetně neomezeného volání vyjde na 1575 korun. Vodafone nabízí tarify s nabídkou neomezených mobilních dat s podmínkou objednání pevného připojení a pořízení služby nejméně pro dvě telefonní čísla. Rychlost mobilního připojení je omezená na 10 Mbit/s. Základní cena za jednu SIM kartu začíná na 599 korun měsíčně, k tomu je ale nutné připočítat platbu za pevné připojení.

Ve stávajících tarifech Free+ s neomezeným voláním operátor zvýší datové objemy až na pětinásobek. Základní modrý tarif se zdvojnásobeným objemem na 1 GB dat vyjde na nezměněných 499 korun, se 4 GB pak 649 korun, což je snížení ceny o stokorunu a zvýšení objemu o 1 GB. Nejvyšší program s pětinásobným objemem 60 GB vyjde na 1249 korun měsíčně. Zákazníci, kterým se nebude líbit zpomalení rychlosti u datově neomezených tarifů, nejspíše zvolí právě tento balíček. Většině náročnějších klientů dostačí právě 60 GB. Ten operátor zpomalovat nebude. 

"Do tarifu Free+ Stříbrný přidáváme více než dvojnásobek dat. Zákazníkům nově dáme 14 GB dat, aniž bychom měnili jeho cenu 849 korun. Tento objem dat bohatě stačí i těm, kteří na internetu v mobilu tráví i několik hodin denně," dodal Fremuth.

Konkurenti již neomezená data nabízí

Jako první přišel s neomezenými daty T-Mobile. V červnu oznámil, že svým klientům poskytne data bez limitů po dobu letních prázdnin, a to navíc zdarma. Cílil jak na zákazníky s tarify, tak na klienty s předplacenými balíčky Twist. Od září je již obdobná nabídka zpoplatněná. Levnější tarif bez limitů vyjde na 1275 korun, dražší stojí o tři stovky víc. Operátor ale zároveň zlevnil i balíčky s omezenými datovými limity.

Operátor Vodafone oznámil tarify s neomezenými daty krátce poté. Internet bez limitů se však u něj objevil pouze v balíčcích pro dvou- až čtyřčlenné rodiny či skupiny přátel. Dva lidé za takový tarif zaplatí celkem 2400 korun měsíčně, trojici vyjde na 2600 a čtveřici na 2800 korun. Původní ceny, které byly v průměru až o čtyři stokoruny vyšší, operátor v minulých dnech v tichosti snížil. 

V rámci skupiny si klienti Vodafonu musí pořídit ještě pevný internet, který je po operátorově ovládnutí UPC rychlejší než u konkurentů. Problémem je ale rychlost připojení v mobilu, kterou Vodafone omezuje. Původně dosahovala jen pěti megabitů za sekundu, což lidem neumožňovalo sledovat některá videa v HD kvalitě. Koncem srpna operátor rychlost zdvojnásobil. 

Mobilní operátoři v Česku čelili dlouhodobé kritice za vysoké ceny mobilních dat. V minulosti na tento problém upozorňovali vládní i opoziční politici. Konkurenci, která by ceny snížila, má pomoci vstup čtvrtého mobilního operátora v podzimní aukci kmitočtů pro 5G nebo zákonné zkrácení doby pro přenesení mobilního čísla. Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve také uvedl, že když mobilní operátoři nezlevní data, je podle něho namístě uvažovat o jejich zdanění.

O2, stejně jako T-Mobile své nové tarify nabízí bez tradičních dvouletých úvazků. Lidé, kteří s nabídkou operátorů nebudou spokojení, od nich mohou do 30 dnů odejít bez toho, že by museli platit pokutu za předčasné ukončení smlouvy. Ta obvykle vyjde na stovky až tisíce korun.

Oba operátoři tím předjímají právě projednávanou novelu, která má smluvní pokuty fakticky zrušit. Jejím cílem je, aby se lidé nebáli častěji měnit poskytovatele mobilních služeb, což má vést k celkovému zlevnění. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy