Neomezené léto končí, za data chce teď T-Mobile 1300 korun. Je to moc, míní expert

Jan Úšela Jan Úšela
21. 8. 2019 12:30
Největší český operátor T-Mobile navazuje na svou letní akci s neomezenými daty. Od června do konce srpna mohou jeho klienti k současným tarifům a předplaceným kartám zdarma “surfovat” po síti bez omezení kapacity. Od 1. září operátor neomezená data nabídne ve zcela nových tarifech, kde už budou zpoplatněná. Základní balíček s voláním, SMS a daty bez limitů vyjde na 1275 korun s daní, což je srovnatelná cena, za jakou T-Mobile dosud nabízel tarif s 12 gigabajty dat. Operátor zároveň zlevní nabídku balíčků s omezenými datovými limity.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

Ve srovnání s Vodafonem, který neomezená data nabízí už od června, je nynější nabídka výhodnější. Nejmenší z operátorů umožňuje "surfovat" bez omezení jen dvou- a vícečlenným skupinám, dvojice za balíček zaplatí skoro 2400 korun. U neomezených tarifů navíc zpomaluje rychlost připojení a lidé si k takovým balíčkům musí pořídit ještě internet na doma. 

Nabídka T-Mobilu je oproti tomu cílená na jednotlivce, kterým se u základního neomezeného balíčku internet zpomaluje až po vyčerpání 50 GB. Takový příděl přitom většina zákazníků nejspíš vůbec nevyčerpá. 

Oslovení experti jsou přesto k nabídce T-Mobilu spíše kritičtí. "Je především dobrou zprávou, že další operátor přichází ve svých tarifech s nabídkou neomezených dat. Uvidíme ale, kolik klientů bude ochotno si novou službu objednat za tuto cenovou nabídku. Obecně jsem k tomu trošku skeptický," říká bývalý náměstek ministra průmyslu Marek Ondroušek, podle něhož je cena nových balíčků operátora příliš vysoká. 

Telekomunikační odborník Ondřej Malý přitom upozorňuje, že T-Mobile u nových tarifů nevyžaduje podpis dvouleté smlouvy. Lidé, kteří s nabídkou operátora nebudou spokojení, tak od něj mohou do 30 dnů odejít bez toho, aby museli platit smluvní pokutu. "Z toho je poznat, že si operátor věří a nebojí se, že by mu klienty odlákala konkurence," míní bývalý člen Rady Českého telekomunikačního úřadu.

Individuální balíček

"V nových tarifech reflektujeme základní požadavky našich zákazníků, především potřebu větší porce dat a možnost získat nabídku na míru," říká Juraj Bóna, ředitel T-Mobilu pro Českou republiku. Letní bezplatné akce operátora využilo přes 770 tisíc zákazníků, z toho sedm procent zcela nových klientů. "Díky takovému zájmu jsme získali jasnější představu o tom, jaký je reálný objem dat, jež jsou zákazníci schopni zkonzumovat, pokud si nemusí hlídat spotřebu," dodává Bóna. 

Nové balíčky si každý klient může individuálně sestavit podle toho, jaké služby chce využívat. Neomezené volání a SMS v rámci Česka spolu s 3 GB dat tak vyjde na 625 korun, verze s 12 GB pak o dvě stovky dráž. Právě taková varianta by podle operátora měla dostačovat dvěma třetinám klientů, kteří se zapojili do jeho "neomezeného léta". 

Foto: T-Mobile

T-Mobile k tomu slibuje i slevy, pokud si zákazník nad rámec tarifu s voláním, SMS a daty pořídí ještě další jeho služby, jako je třeba internetová televize. Čím více si takových balíčků přikoupí, tím je pro něj cena tarifu nižší. Operátor udává, že může klesnout o 10 až 25 procent.

Foto: T-Mobile

I zde "hrozí" zpomalení

Co se týče neomezených dat, ani T-Mobile se nevyhnul omezením. U základní verze balíčku za necelých 1300 korun tak musí člověk počítat s tím, že se mu připojení po vyčerpání 50 GB dat zpomalí na 10 megabitů za sekundu, což je asi čtyřikrát menší rychlost oproti běžnému chodu mobilní LTE sítě. V rámci evropského roamingu pak T-Mobile spotřebu dat omezuje na 35 GB. 

Vedle toho ale operátor nabízí i variantu bez některých ze zmíněných omezení. Za cenu 1575 korun měsíčně může člověk v Česku i ve zbytku EU "surfovat" zcela bez omezení rychlosti. Limit spotřeby v unijním zahraničí dosahuje 40 GB dat, k tomu ale zákazník dostává i 500 megabajtů dat na "surfování" ve zbytku světa. 

Za zpomalování rychlosti u svých datově neomezených tarifů byl kritizován především Vodafone. Už v základu klientům mobilní internet pouštěl rychlostí pouhých 5 megabitů za sekundu. T-Mobile v rámci své letní akce internet zpomaloval jen při cestách do zbytku EU. Vodafone nyní na kritiku zpomalování reagoval a internet u svých neomezených balíčků od úterý zrychluje na 10 megabitů, tedy na rychlost, kterou konkurenční T-Mobile určuje až po vyčerpání 50 GB dat. 

"Data ukazují, že nové tarify, včetně Neomezeného, zákazníky zaujaly a že i tolik diskutovaná rychlost připojení 5 megabitů za sekundu nebyla v praxi problémem. Přesto, abychom nikoho nenechali na pochybách, jsme se po prvních měsících ostrého provozu rozhodli rychlost oficiálně stanovit na 10 megabitů za sekundu," zdůvodňuje nynější krok Enrique Vivas, viceprezident Vodafonu Czech Republic pro nefiremní zákazníky. Nejmenší z operátorů se zatím nechce pochlubit počtem lidí, kteří si jeho datově neomezené balíčky koupili. 

Poslední z velkých operátorů, O2, zatím neuvedl, zda se rovněž pustí do nabídky neomezených dat. Mluvčí společnosti Lucie Jungmannová Aktuálně.cz ovšem řekla, že se O2 v dohledné době chystá představit blíže neupřesněné nové nabídky. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy