V Česku je první Au-tomat, vydává zlato. Po pádu kryptoměn se k němu investoři vrací

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
13. 6. 2021 5:30
Stejně jako si vybíráte hotovost z bankomatu, můžete si nyní vybrat i zlato. V peněžní zóně v pražském obchodním centru Nový Smíchov stojí mezi bankomaty první automat, ze kterého vypadne drahý kov v ochranném obalu. Je teď ale vhodné ho nakupovat?
Řada jednokilových prutů zlata v dubajském trezoru.
Řada jednokilových prutů zlata v dubajském trezoru. | Foto: Reuters

Cena zlata se už řadu měsíců drží na vysokých hodnotách. Jen loni se zvýšila o 25 procent a v současnosti se pohybuje okolo 1900 dolarů, tedy asi 39 500 Kč za troyskou unci. Investoři o něj mají stále zájem. V době krize to tak bývá. Lidé chtějí část svých úspor dát do komodity, která i přes citelné výkyvy dokáže z dlouhodobého hlediska uchovávat hodnotu. 

První Au-tomat
První Au-tomat | Foto: Gold.plus

"Nápadu vytvořit první Au-tomat (au - chemická značka zlata) nahrálo také období covidových lockdownů, které urychlilo automatizaci a digitalizaci v prodeji zboží i komodit," uvedl k novince Martin Stránský ze společnosti Gold.plus, která s přístrojem přišla.

Tvrdí, že je první svého druhu na světě. "Několik obchodníků po světě se o něco podobného pokoušelo, například v Dubaji, ale nikdy nedosáhli našich technologických kvalit a uživatelského komfortu," chlubí se investor Stránský s tím, že společnost bude Au-tomaty dále rozšiřovat.

"Plánujeme brzy umístění dalších pěti přístrojů v Brně, v Olomouci, Bratislavě, Prešově a ještě jeden bude také v Praze. Příští rok navíc chystáme i expanzi do zahraničí," dodává investor, který věří, že osloví nové zákazníky.

Přímo v Au-tomatu jde zatím platit jen v hotovosti. Vybrat si můžete zlaté slitky o hmotnosti jednoho či deseti gramů nebo jedné troyské unce. Gram zlata nyní vyjde na 1800 korun. Cena se bude měnit - odvíjí se od standardů gramových slitků na trhu a od aktuálního kurzu. 

Zlato je na dlouho, může být rodinným pokladem

Má ale smysl zlato teď nakupovat, když jeho cena je vysoká? Podle šéfa společnosti Golden Gate Libora Brůny se centrální banky snaží nastartovat ekonomiku záplavou nových peněz a vlády přidávají rozsáhlou rozpočtovou stimulaci. "Proto začíná zrychlovat inflace a rostou inflační očekávání, což je tradičně prostředí, ze kterého drahé kovy dlouhodobě profitují," domnívá se Brůna.

"Poptávka po zlatu je živená velmi racionálními obavami jednak z růstu cenové hladiny, jednak výhledově i z problémů monetárního systému v důsledku předlužení. A pokud do toho bude dlouhodobě sílit i kurz dolaru k většině měn, pak to bude další faktor zdražování zlata v národních měnách," míní ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová.

Předpokládá, že by mohla být překonána i historická maxima zlata z loňska, kdy se vyšplhalo na sumu 2060 dolarů za unci. "Poptávka po reálných aktivech totiž stále roste. A tak dlouho, dokud mezi lidmi bude hodně peněz, a to mezi nimi je, a dokud hlavní světové centrální banky budou dál uvolňovat svou monetární politiku, tak poptávka po reálných aktivech dál poroste. Předpokládám tedy, že drahé kovy a zejména zlato mezi nimi ještě dál budou zvyšovat svoji cenu," dodala ekonomka. 

Podle Lukáše Jankovského ze společnosti Zlaťáky lze do zlata vložit peníze téměř v každé době, je ovšem nutné počítat s tím, že vynaložené prostředky nebudou potřeba v dlouhém časovém horizontu. Vyplatí se ho nakupovat spíše postupně, aby bylo možné sledovat vývoj situace na trhu.

"Zlato je velmi specifický kov, který pozornost přitahuje vždy a za každé situace. Ještě před několika měsíci zlato všichni odepisovali kvůli kryptoměnám. Zlato je ale přirozená součást portfolia každého investora, a stejně jako s akciemi je velmi složité načasovat jeho nákup. I přes to, že se nyní obchoduje na vyšších úrovních, potenciál k dalšímu růstu rozhodně vyloučit nelze. Je však nutné uvažovat dlouhý investiční horizont," míní Tomáš Daňhel, analytik Saxo Bank.

Jak doplňuje Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management, zlato je dosti komplikované investiční aktivum, nicméně mu "nahrává" rostoucí inflace.

"V dnešní době bezprecedentního tištění nekrytých peněz klíčovými centrálními bankami roste inflace. V Česku i USA se momentálně míra inflace pohybuje výrazně nad inflačními cíli centrálních bank. A je to právě zlato, kterému se v předchozích historických epizodách výrazně zvýšené inflace velice dobře dařilo minimálně udržet reálnou kupní sílu úspor," vysvětluje Stupavský.

Nebál by se tedy alokovat tři až pět procent úspor do fyzického zlata prostřednictvím investičních mincí či slitků. "Více bych nedával, neboť zlato je jako investiční aktivum v krátkodobém horizontu enormně volatilní, tedy jeho cena výrazně kolísá. Navíc zlato nenese žádný průměrný výnos, jako dividendy, úroky či nájemné, a navíc je potřeba počítat s náklady na jeho uskladnění. Se zlatem je opravdu potřeba počítat s horizontem minimálně 15 až 20 let. Je to spíše taková mezigenerační záležitost a budování malého rodinného pokladu," dodává expert. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Všech pět těžce zraněných po srážce vlaků je mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, řekli mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé, dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Fakultní nemocnice v Plzni ve středu převzala z vlakové nehody osm pacientů. "Jeden byl po ošetření propuštěn do domácího ošetřování. Ostatních sedm pacientů bylo v těžkém nebo středně těžkém zdravotním stavu. V současnosti jsou všichni stabilizovaní a mimo ohrožení života," řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Také obě pacientky, které byly ve středu hospitalizovány v motolské a střešovické nemocnici v Praze, jsou mimo ohrožení života, řekly mluvčí nemocnic Pavlína Danková a Jitka Zinke. V nemocnicích v Domažlicích a ve Stodě na Plzeňsku leží po dvou pacientech s menšími zraněními. Podle mluvčího nemocnic Jiřího Kokoška jsou bez komplikací.

Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli. Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další odvezly sanitky do nemocnic v Domažlicích a ve Stodě. Do Německa převezly německé sanitky deset osob hovořících německy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy