Investiční příležitosti pro rok 2021? Komodity i americké a ruské akcie, radí expert

ČTK ČTK
6. 1. 2021 16:30
Komodity, řada amerických akcií, ale i třeba těch ruských jsou velkými příležitostmi pro investory na světovém trhu v letošním roce. Na středeční on-line konferenci na téma "Kam úspěšně investovat v roce 2021" to řekl šéfredaktor portálu Investičníweb.cz Petr Novotný. Aktiva budou podle něj těžit z rekordně nízkých úrokových sazeb a tištění peněz centrálními bankami.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Trh bude znovu spíše trhem spekulantů, kteří sázejí na růst ceny kurzů bez ohledu na to, jestli je daná investice spravedlivě oceněná. Nadále bude přetrvávat strach investorů, že jim ujede vlak, což je bude nutit vstupovat na trh," uvedl Novotný.

Globální úrokové sazby zůstanou podle něj rekordně nízké, v mnoha zemích záporné. Americký Fed, britská centrální banka, japonská centrální banka a Evropská centrální banka by měly do konce letošního roku navýšit své bilance o další 3,4 bilionu dolarů (cca 72 bilionů korun), dodal.

Dá se podle něj předpokládat, že centrální banky nenechají trhy za žádnou cenu výrazně klesnout a jenom zcela mimořádná událost může vykolejit růstovou trajektorii. Případný propad bude naopak příležitostí vstoupit na trh a investovat. Rok 2021 bude rokem plošné vakcinace, která pomůže alespoň částečně vrátit život lidí a ekonomiky před covid, podotkl.

I přes enormně vysoké ocenění patří americké akcie k nejlikvidnějším a tamní burzy k právně nejlépe ukotveným trhům na světě. Růst zisků firem zastoupených v indexu S&P500 bude vycházet z nízkého základu. Novotný očekává, že investoři budou letos hledat častěji firmy, které nabídnou vedle růstu zajímavý dividendový výnos. Velký stimulem pro Wall Street mohou být desítky tzv. unicorns, tedy miliardové, zatím soukromě vlastněné firmy.

Investoři by však neměli přehlížet rozvíjející se trhy, upozornil Novotný. Ruská ekonomika si s pandemií koronaviru zatím poradila lépe než většina světa. Rusko má stále hodně komoditně orientovanou ekonomiku, která těží z růstu cen ropy. Ocenění ruských akcií je podle něj proti konkurenčním zemím ze skupiny momentálně nejnižší.

Ekonomické oživení letos nahrává také komoditám, stejně tak jako odložená spotřeba domácností i firem kvůli globálním lockdownům. Komodity jsou ve vztahu k finančním aktivům podle dánské Saxo Bank podhodnocené nejvíce za 50 let. Jsou navíc považované za uchovatele hodnoty v časech bezprecedentního tištění peněz.

V rámci jednotlivých sektorů bude investory ostře sledovaná oblast prodlužování lidského věku (longevity). Tento trh by do roku 2025 mohl tvořit odhadem až 20 procent globálního HDP, navíc tento obor akcelerovala covidová krize, uvedl Novotný.

Šéf investiční platformy Portu Radim Krejčí připomněl, že díky dlouhodobě lepším výnosům pasivní správy proti aktivní roste celosvětově majetek pod správou ETF (investiční nástroje kapitálového trhu). Ani v loňském roce, kdy vysoká rozkolísanost nahrávala aktivním portfolio manažerům, nepřekonala aktivní správa tu pasivní. "Investoři budou chtít investovat do firem s velkými rozvahami, které nejsou cyklické a ještě k tomu rostou," doplnil makléř Wood & Company Filip Kejla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy