Nová konkurence pro poštu i soukromé přepravce. Doručovat za odměnu teď může kdokoli, vy ušetříte

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
25. 1. 2017 13:08
Česká doručovací služba Zavezu.cz startuje ostrý provoz, má za sebou zhruba půlroční testování. V testovacím provozu začala alternativní doprava založená na pricnipu sdílené ekonomiky fungovat loni v létě. Platí se až při doručení. Zásilky jsou pojištěné proti zničení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Škoda Auto

Praha – Česká pošta a další přepravní společnosti mají novou konkurenci. Doručovat za odměnu teď může kdokoli a odesílatelé by na tom mohli ušetřit. Česká doručovací služba Zavezu.cz startuje ostrý provoz, má za sebou zhruba půlroční testování.

Alternativní dopravě založené na principu sdílené ekonomiky věří i společnost Seznam.cz. Ve firmě, kterou založili Jaroslav Vavřina a David Pertl, nyní internetový gigant koupil 17% podíl. Cenu transakce společnosti nezveřejnily. Alternativní doručování začne Seznam nabízet zatím jen na své službě Sbazar.cz.

Kdo chce novou službu využít, musí se nejdříve zaregistrovat. To lze na webu nebo v aplikaci pro chytré mobily (Android a iOs). Přísnější je registrace u dopravců – tím může být jak soukromá osoba, tak profesionální přepravci. Například fyzická osoba musí poslat kopii osobního dokladu (občanský nebo řidičský průkaz) a zároveň ověřit svou identitu pomocí platby bankovním převodem nebo platební kartou.

Lidé, kteří chtějí přepravit svou zásilku, pak vytvoří poptávku. Může jít o drobnosti i velké věci – například klíče, nákup, skříň nebo třeba zapomenutou nabíječku pro studenta na kolej. Při zadání zakázky je potřeba uvést, zda se vejde do kapsy, batohu, zda je potřeba auto, nebo dokonce dodávka. Věc je třeba také nafotit.

Zadává se také místo vyzvednutí a doručení, stejně jako nejzazší termín doručení. Zadavatel si zadá i požadovanou cenu. "Z devadesáti procent se v testovacím provozu lidé dostali na cenu, kterou požadovali, nebo dokonce nižší," říká Vavřina.

Zájemci o přepravu následně dostávají nabídky, z nichž si mohou vybrat. Vedle ceny za dopravu pak zadavatel za samotné využití služby nic neplatí, od přepravce si Zavezu.cz bere 20 procent ceny zakázky.

Náhled na nabídku převozu v aplikaci Zavezu.cz
Náhled na nabídku převozu v aplikaci Zavezu.cz | Foto: Zavezu.cz

Po domluvení zakázky musí objednatel zaplatit kartou přes platební bránu. Domluvená částka je pak na kartě blokovaná až do doručení. Teprve poté dojde k jejímu stržení.

Zásilky jsou pojištěné proti zničení (nebo třeba proti krádeži, pokud převáženou věc nevezme přímo přepravce). Zavezu.cz spolupracuje s pojišťovnou Generali. Pojištění se nevztahuje třeba na živá zvířata nebo jídlo.

Pojistkou jsou také kódy, které aplikace vytvoří při dohodnutí zakázky. Jeden kód musí dopravce říci při vyzvednutí zásilky, druhý kód říká dopravci ten, kdo zásilku vyzvedává. Pohyb zásilky lze celou dobu v aplikaci sledovat.

Služba nemá zavedeny žádné sankční poplatky pro dopravce v případě, že doručení pokazí. Podle Vavřiny se Zavezu.cz spoléhá na to, že zafunguje hodnocení od klientů. Neřeší ani situaci, kdy služba nevyjde kvůli samotnému zadavateli.

Zavezu.cz začala v testovacím provozu fungovat loni v létě, zatím zprostředkovala přes 2000 zásilek.

Novou konkurenci sledují i v tradičních přepravních společnostech. "Současný trend rozvoje sdílené ekonomiky nás zajímá a sledujeme jej. Společným jmenovatelem všech těchto modelů je schopnost překonat poměrně jednoduché uvedení v omezených regionech a velkým problémem je přerůst do plošných řešení, ať již geograficky nebo napříč spektrem zákazníků," říká Petr Chvátal, šéf dopravce PPL v Česku.

"Jednou z komplikací může být aktuální obsazenost převozníků, kdy v požadovaný čas nemusí být volný převozník právě pro vaši trasu. To platí obzvlášť, pokud bydlíte stranou ruchu metropole nebo větších měst," vysvětluje, proč se nové konkurence zatím neobává.

Kromě klasických přepravních firem mohou službě Zavezu.cz do budoucna v Česku začít konkurovat i velcí globální hráči. Třeba Uber už v Londýně testuje doručování jídla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy