Nezaměstnanost už nejspíše nemá kam klesat. Chybí dělníci i manažeři

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2019 9:42
Nezaměstnanost v Česku zůstala v září třetí měsíc v řadě na 2,7 procenta. Počet lidí bez práce ale klesl na 201 900, což je nejnižší zářijová hodnota od roku 1996. Snížil se také počet volných pracovních míst, zaměstnavatelé jich nabízeli zhruba 345 000. Oznámil to v úterý Úřad práce ČR (ÚP ČR). Loni v září byla míra nezaměstnanosti tři procenta.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

"Firmy už naplno rozjely svou činnost a přijímají další nové zaměstnance. Zájem z jejich strany je především o technické profese nejen na dělnických, ale i vyšších pozicích," uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. Nadále pokračují sezonní práce a zároveň doznívá turistická sezona.

Nejnižší míra nezaměstnanosti byla na konci září v Jihočeském a Pardubickém kraji, kde shodně činila 1,9 procenta. V Praze a Plzeňském kraji byla nezaměstnanost na dvou procentech. Naopak v Moravskoslezském kraji bylo bez práce 4,2 procenta lidí. Na jedno volné pracovní místo připadá celostátně v průměru 0,6 uchazeče.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v září 25 okresů, pokles 51. Nejnižší podíl nezaměstnaných má Praha-východ, a to 1,2 procenta. V okresech Jindřichův Hradec a Rychnov nad Kněžnou je bez práce 1,3 procenta lidí. Nejhůře je na tom Karvinsko s nezaměstnaností 6,6 procenta.

Zaměstnavatelé měli největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, uklízeče a pomocníky v hotelích, řidiče nákladních aut, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, kuchaře, svářeče, řezače plamenem, páječe nebo zedníky.

Firmám dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci a odborníci v informačních technologiích. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.

V evidenci ÚP byli nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou.

Průměrný věk nezaměstnaných činil 42,1 roku. Mezi evidovanými bylo 70 665 lidí nad 50 let, což je 35 procent z celkového počtu nezaměstnaných. Déle než 12 měsíců byla bez práce téměř čtvrtina uchazečů. Průměrná délka nezaměstnanosti činila 510 dnů.

V září tradičně přibývá na úřadech práce absolventů. Letos jich meziměsíčně bylo o 3849 více, tedy 9793. Dlouhodobě ale jejich počet klesá. Loni v září úřady evidovaly 10 522 absolventů, v roce 2017 jich bylo 12 242 a o rok dříve 17 514.

V evidenci se objevují nejčastěji absolventi středních škol a učilišť, především škol zaměřených na ekonomiku a podnikání, administrativu, gastronomii nebo hotelnictví.

Velkou šanci na získání práce v co nejkratší době mají absolventi vysokých škol, zejména lékařských fakult, oborů zaměřených na informační a komunikační technologie, přírodní vědy, matematiku a statistiku a absolventi technických, zejména strojírenských a elektro oborů. Velká poptávka je i po řemeslných oborech.

"V září skončilo období dovolených a vrcholné období letních brigád a sezónního zaměstnávání a firmy naplno rozjely výrobu. Trh práce absorboval převážnou část zbývajících čerstvých absolventů. Působení těchto faktorů celkově způsobilo právě stagnaci míry nezaměstnanosti na srpnové úrovni," vysvětluje hlavní ekonom Czech fund Lukáš Kovanda.

Podle Sadílkové se řada mladých snaží hledat práci už v době studia. Zaměstnavatelé chtějí uchazeče, kteří mohou do firem vnést inovativní myšlení, nové prvky a nadšení, což se dobře osvědčuje v praxi, zejména ve smíšených týmech.

"Firmy jsou ochotny přijímat absolventy na téměř všechny pozice. Za pozitivní označují fakt, že mladí lidé nemají naučené stereotypy z předchozích zaměstnání," dodala Sadílková.

Ke konci září nabízeli zaměstnavatelé absolventům 74 732 volných míst. Nejčastěji to byly pozice pro montážní dělníky výrobků a zařízení, kováře, nástrojáře, obsluhu výrobních strojů, pojízdných a stacionárních zařízení, pomocníky ve výrobě nebo řemeslníky a kvalifikované pracovníky ve stavební výrobě.

Podíl nezaměstnaných v jednotlivých krajích:

Srpen 2019 Září 2019
Praha 2,0 % 2,0 %
Středočeský kraj 2,4 % 2,4 %
Jihočeský kraj 1,9 % 1,9 %
Plzeňský kraj 2,1 % 2,0 %
Karlovarský kraj 2,5 % 2,5 %
Ústecký kraj 3,8 % 3,8 %
Liberecký kraj 2,8 % 2,7 %
Královéhradecký kraj 2,1 % 2,1 %
Pardubický kraj 1,9 % 1,9 %
Vysočina 2,5 % 2,4 %
Jihomoravský kraj 3,3 % 3,2 %
Olomoucký kraj 2,6 % 2,6 %
Zlínský kraj 2,2 % 2,2 %
Moravskoslezský kraj 4,2 % 4,2 %
Česko 2,7 % 2,7 %

Zdroj: Úřad práce ČR

Podle hlavního ekonoma UniCredit Pavla Sobíška bude nezaměstnanost ještě klesat. "V říjnu pravděpodobně uvidíme pokles podílu nezaměstnaných na 2,6 % a stejná hodnota se udrží i v listopadu, než půjde nezaměstnanost před koncem roku opět nahoru. Až do prosince také budeme registrovat meziročně nižší počet nezaměstnaných. To se změní v lednu, kdy čekáme i návrat podílu nezaměstnaných výrazněji nad 3 %."

 

Právě se děje

Další zprávy