Nejvyšší rozhledna v Česku se otvírá na věži elektrárny u Bíliny

ČTK ČTK
20. 4. 2018 14:32
Rozhledna mezi Bílinou, Duchcovem a Teplicemi se může stát lákadlem pro turisty. V neděli se na ni ale nedostanou.
Elektrárna Ledvice Bílina.
Elektrárna Ledvice Bílina. | Foto: ČEZ

Ledvice - Nejvyšší oficiální rozhledna v České republice byla dnes zpřístupněna v elektrárně Ledvice u Bíliny na Teplicku. Prosklená vyhlídka s přístupným ochozem se nachází na pravé věži kotelny nového zdroje. Dvě betonové věže známé také jako ledvická dvojčata jsou vysoké 144 metrů. Cesta na vrchol vede výtahem přes 28 pater a zdolat je nutné ještě 44 schodů.

V Ledvicích funguje informační centrum, kde se návštěvníkům představuje historie a současnost klasické energetiky.

"Byla by škoda, aby se návštěvníci nemohli alespoň projít nejmodernější uhelnou elektrárnou a podívat se na ni z ptačí perspektivy. Pořád ale jsme výrobní zařízení, v němž je nutné dodržovat nejrůznější bezpečnostní opatření," uvedl ředitel ledvické elektrárny Jiří Šinágl.

Obě věže mají podpůrnou funkci pro kotelnu. K výtahu je vytyčena speciální trasa mimo výrobní a ostatní provozní technologie. Na rozhlednu se dostanou lidé po krátkém proškolení s průvodcem v nejvýše desetičlenné skupině. Děti musí být starší šesti let a do 15 let mohou nahoru jen v doprovodu dospělého.

Rozhledna mezi Bílinou, Duchcovem a Teplicemi se může stát lákadlem pro turisty. Z výšky uvidí nejen důl Bílina, ale i výrazné stavby ve městech a v krajině. "Díky pohledu shora všichni poznají, že v Ústeckém kraji to žije, že je zde plno pěkných míst k vidění i navštívení, i když zrovna stojí na střeše nejmodernější uhelné elektrárny," uvedl při dnešním otevření vyhlídky hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Elektrárnu v Ledvicích Skupina ČEZ modernizovala. Na konci roku 2015 začalo postupné spouštění nového bloku a od loňského listopadu běží dvouletý zkušební provoz. Instalovaný výkon je 660 megawatt.

V místě s novým blokem vzniklo informační centrum a také nápad na prosklenou rozhlednu. "Jsem rád, že nyní můžeme splnit slib daný hned po dostavbě ledvických dvojčat, že jakmile to půjde, tak rozhlednu zpřístupníme pro širokou veřejnost," uvedl Ladislav Štěpánek, ředitel divize klasické energetiky Skupiny ČEZ.

Na rozhlednu je po předchozí návštěvě infocentra možný výstup od úterý do soboty.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy